Yoga

0

Bütün dünyada menopoz kliniklerinde kadınlara önerilen bedensel hareket yöntemleri içinde yogayı görüyoruz. Yoga hem bedensel hem de ruhsal açıdan çok önemli. Yoga, Hindis­tan’dan çıkan bir felsefe, bir bilgelik ürünüdür. Yoga felsefesi bugünkü bilgilerimize göre yazının icadından önceki zamanla­ra dayanmaktadır. Yoga, Hindistan’da yaşayan insanların çoğu­nun uyguladığı bir yöntemdir. Hintlilerin çoğu Budist olduğu için Batı’da ve bizim ülkemizde insanlar yogayı Budist dinin bir parçası gibi düşünürler ve pratikte yogayı uygulamaktan bu yüzden çekinirler. Halbuki yoga kesinlikle bir din değildir. Bu eski felsefe ve sistemi herkes uygulayabilir. Ne özel bir giysiye ne de özel aletlere ihtiyacımız vardır.

Yoga görüşüne göre insanın çevresindeki insanlarla uyumlu olabilmesi için öncelikle kendisiyle uyumlu olması, doğa ile uyumlu olması, dingin bir halde olması gerekir. Yogayı ustala­rından öğrenmelisiniz. İnsan yoga yapmaya başladığında, insa­nın kendisi ile daha barışık bir hale geldiği ileri sürülmektedir. Kendini, çevreyi, doğayı, doğallığı içinde görmeye başlayabilir. Yoganın anlamı evrenle bir olmak demektir. Bu aşamada evren­le bir olmak için en zor şey bireysel düşüncenizi bırakıp, egoist­liği bırakıp ben yerine biz diyebilmektir. Birçok diğer Uzakdo­ğu felsefesi gibi, yogaya ve hedeflerine ulaşmak için kararlılık, sabır, inanç ve uzun çalışma gerektirir. Yoga ile dünyayı ve çev­renizi değiştirmek mümkün değildir. Ancak siz değişerek daha uyumlu bir konuma gelebilirsiniz.

Yoga nefes teknikleri, fiziksel hareket teknikleri ve meditasyonu içeren bir sistemdir. Ancak, bir yoga öğretmeni nezaretin­de yogaya başlamadan önce doktorunuza muayene olup bede­ninizin yapısı ve durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer bir sakınca yoksa, bu hareketlere geçmeden hocanız ısınma hareketleri ile başlayacaktır. Meditasyona başlarken ise, etrafı­nızla ilişkinizi kesmelisiniz. Bazı görüşlere göre meditasyon gerçeği kendi içinde arama ve bulma yoludur. Etraftan gelen sesler sizi rahatsız ediyorsa, meditasyona geçemiyorsunuz demektir. Meditasyonu çok sessiz ve ıssız bir yerde yapabildiğiniz gibi, patırtılı gürültülü bir şehrin ana caddelerinin üstündeki bir odada da bütün çevreyi unutarak veya algılamayarak kendi içi­nize yönelebilirsiniz. Ben burada yöntemlerin ayrıntılarına, şakralara geçip size aktarmayı düşünmüyorum. İlgi duyanlar bu konuda kitaplar okuyarak bilgilenip öğrenmek için yoganın us­talarına başvurabilirler. Şuna inanıyorum ki, menopoz sırasında oluşan şikâyetlerinizi bu tür ruhsal ve bedensel yöntemlerle de ortadan kaldırabilirsiniz.

Eklemek İstedikleriniz

Etiketler