Yılan Isırması

0

Yılan ısırmasının tehlikeli olup olmadığını yılanın cinsi, akıtılan zehir miktarı, ısırılan yer ve çocuğun büyüklüğü belirler. Isırılan yerdeki diş izlerine göre yılanın zehirli olup ol­madığını tahmin etmek mümkünse de buna pek güvenme­mek gerekir. Isırılan yerde şişlik, kızarıklık, morarma, ağrı gibi şikayet­ler olabilir.

Yılan zehiri kalp ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler yapar. Pıhtılaşma mekanizmasını bozarak kanamalara yol açabilir.

Isırılan kişinin hareket etmesi, yılan zehrinin kan dolaşı­mına karışmasını hızlandıracağından istirahat etmesi sağlan­malıdır.

Isırılan yerin biraz üst kısmı bir kumaş parçası, kemer ve­ya kravat gibi uygun bir eşya kullanılarak sıkıca bağlanmalı, zehrin kana karışmasına engel olunmalıdır. Isırılan yerde bı­çak yardımıyla 1 cm uzunluğunda ve mümkün olursa 1 cm derinliğinde kesik meydana getirilir. Varsa vakum oluşturabi­lecek bir aletle, yoksa ağızla, kesikteki kan emilerek tükürülür. Ancak bu uygulamayı yapacak kişinin ağzında yara, diş­lerinde çürük olmamalı ve uygulamadan önce ağzını sıvı yağ­la çalkalamalıdır.

Eklemek İstedikleriniz