Türkiyedeki Kaplıcalar

1

Türkiye’deki kaplıcalar arasında hangi hastalığa hangi mer­kezi önermek gerekir? Bu konuda geniş bilgiyi aşağıda sunuyo­rum. Menopoz ve menopoz sonrası birçok sorununuzu buralar­da giderebilirsiniz. Her yıl bir kaplıcayı seçmenizi öneririm.

Denizli Pamukkale Kaplıcası:

Denizli’ye 20 km uzaklıktadır. Pamukkale’nin bulunduğu alandadır. Karstik alanlardan çıkan suların bünyesindeki kireç çözeltisi buharlaşma ve sudaki karbondioksitin ayrışması sonu­cu çökelerek genellikle beyaz renkte ve. pamuk balyalarını andı­ran kalker tüfleri Pamukkale travertenlerini oluşturmuştur. Kaplıca suları kalp, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıkları, ılık içildiğinde spazmlı midelere iyi gelmektedir. İdrar söktürücüdür. Böbrek kum ve taşlarında, idrar yolu iltihaplarında etkilidir.

Serpin Manyas Kaplıcaları:

Serpin Manyas, Manyas’ın çok ünlü kaplıcalarından biri. Bir­çok hastalığın tedavisi için bu kaplıcaları her mevsim çok sayı­da insan ziyaret eder. Burası sorununa hiçbir şekilde çözüm bu­lamayan ve Serpin Manyas’a iyileşen hastalar tarafından “muci­ze su” olarak anılmış ve adı da öyle kalmış. Tedavi ve kür uy­gulamalarında “mucize” yarattığı da görülmüş. Suların sıcak­lığı 55 derece dolayında. İçinde sodyumklorür, potasyumklorür ve magnezyumklorür bulunan bu sular romatizma için tedavi edici özellik taşır. Kadın hastalıkları, deri bozuklukları, karaci­ğer ve idrar yolları rahatsızlıkları için de yararlıdır.

Bayındır Ilıcaları

Bayındır Ilıcası, Bayındır’ın kuzeydoğusunda Turgutlu yolu üzerinde 8 km uzaklıktaki Ergendi Ilıcası Dereköy Kaplıca­sından oluşur. Birbirlerine 15 dakika uzaklıkta bulunan kaplıcalardaki su sıcaklığı ortalama 40 derece dolayında. Kükürt ve sodyumbikarbonat ihtiva eden kaplıcaların daha çok romatiz­ma ve deri hastalıklarının tedavisinde başarılı olduğu belirtilir. Hangi kaplıcanın hastalığınıza iyi geleceğine, ne kadar müddet­le faydalanacağınıza doktor karar vermelidir. Günde kaç defa, ne zaman ve ne miktarda içileceği yine doktor tarafından tavsi­ye edilmiş olmalıdır.

Bergama Banyoları:

Bergama’ya 4 km uzaklıkta buluna güzellik ılıcası kubbeli ve iki mermer havuzlu bir kaplıcaya sahip. Antikçağ döneminde kurulduğu belirtilen kaplıca “Eskülap Banyoları” adı ile yüzyıl­larca ününü sürdürmüş. Bugün ağaçlık bir alanda bulunan kap­lıcanın bitişiğinde Bergama Belediyesi’ne ait bir otel bulunuyor.

Samsun Havza ve Ladik Kaplıcaları:

Havza, Karadeniz’in en önemli kaplıca merkezlerinden biri. Yeni ve eski binalardan oluşan beş hamamın yanı sıra termal otel ve moteller de mevcut. Birçok hastalığa derman olduğu söylenir. Ladik ilçesinde bulunan kaplıcaya, tedavi ve kür uy­gulamalarında içerdiği radyoaktif elemanlarından dolayı “Gençlik Suyu”da denilir. Havza ve Ladik’teki kaplıca sularının başta romatizma hastalıkları olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavi­sinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

İzmir Çeşme Ilıcaları:

İzmir Çeşme yolu üzerinde ve Çeşme’ye 5 km uzaklıkta de­niz kıyısında bulunan Çeşme Ilıcaları, plajı ve ılıcası aynı yerde olan dünyanın en ilginç ve zor bulunur ılıcalarından biri. Sula­rın sıcaklığı 58 derece dolayında. İçinde sodyumklorür, potas­yumklorür ve magnezyumklorür bulunur. Romatizmanın kro­nik her şekli, gut, şişmanlık gibi metabolizma bozuklukları ile raşitizm, kadın, deri hastalıkları, karaciğer ve idrar yollarının ağrılı hastalıklarında yararlı. Çeşme Ilıcaları’na ulaşım Üçkuyular’dan kalkan Çeşme otobüsleri ile de mümkün.

İzmir Balçova Kaplıcaları:

Antik dönemlerden bugüne şifa yurdu olarak kullanılır, is­kender ordularından bir grubun yaralarını tedavi ettikleri bu kaplıcalar, o dönemde büyük kullanıma sahip olmuş, tesisler in­şa edilmiş ve geliştirilmiş.

Denizli Karahayıt Kaplıcaları:

Pamukkale’nin 5 km kuzeyinde Karahayit Kasabası’ndadır. Suyunun sıcaklığı Pamukkale’nin sularından daha fazla (42,50, 56), serbest karbondioksitorani daha az, radyoaktivitesi yüksek­tir. Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon, romatizma, siyatik, deri ve sinir hastalıklarından bazılarına, limbo, uyuz, sivilce, ka­sıntı gibi hastalıklarda şifalıdır.

Afyon Gazlı Göl: romatizma, solunum yolları, sindirim sis­temi, şeker.

Ankara Haymana: böbrek, kalp-damar, romatizma, sindirim sistemi.

Ankara Kızılcahamam: solunum, sinir, kas, kemik, kadın has­talıkları.

Aydın Germencik-Alangülü: şişmanlık, göz, kalp-damar, ko­lesterol, sindirim sistemi, solunum.

Balıkesir Gönen: romatizma, sindirim, solunum, karaciğer, şeker.

Bolu Termal: kalp-damar, kolesterol, şişmanlık, kas, kemik.

Bursa İnegöl-Oylat: romatizma, böbrek, idrar yollan, taş dü­şürme.

Erzurum Pasinler: çocuk hastalıkları, şişmanlık, solunum, kas, kemik, cilt, şeker.

Yalova Termal: karaciğer, safrakesesi, sindirim, şeker, roma­tizma.

Kayseri Bayramhacı: solunum, kas, kemik, sindirim sistemi, çocuk hastalıkları.

Kırşehir Terme: romatizma, sindirim, solunum, kadın hasta­lıkları, kalp-damar.

Konya Ilgın: şeker, sindirim, böbrek, idrar yolları, solunum.

Kütahya Gediz: karaciğer, safrakesesi, kas, kemik.

Manisa Salihli: cilt, solunum, sindirim sistemi.

Mardin Germiab: sinir sistemi, solunum, kas, kemik, cilt.

Muğla Bodrum-Karaada: kadın ve çocuk hastalıkları, solunum, kas, kemik.

Nevşehir Kozaklı: romatizma, kadın hastalıkları, kalp-damar.

Niğde Çiftehan: solunum, sindirim sistemi, cilt, kas, kemik.

Ordu Ilıca: kanda yüksek yağ oranı, karaciğer, safrakesesi, sindirim sistemi, romatizma.

Rize Çamlıhemşin: böbrek, idrar yolları, cilt, kas, kemik, sinir sistemi hastalıkları.

Sivas Kangal-Balıklı-Çermik: sedef, akne, romatizma, sinir sis­temi.

Yozgat Boğazlıyan: solunum, sinir sistemi, kaş, kemik hasta­lıkları.

Eklemek İstedikleriniz

İlgili Başlıklar