Tüp Bebek Nedir?

0

Yumurtalığı döl yatağına bağlayan kanallarda yani “fallop tüplerinde” tedavisi mümkün olmayan bir tıkanıklık mevzu bahistir. Yumurtalık sağlam olduğu ve dişi üreme hücresi imal edebildiği halde, tüpler tıkalı olduğu için, erkek üreme hücresi (sperm) yumurta ile buluşarak döllenmeyi temin edememektedir.

Embriyoloji uzmanlarından bir kısmı diyorlar ki: “Madem kadının döl yatağı ve yumurtalıkları sağlamdır; öyle ise erkekten aldığımız spermle kadından aldığımız yumurtayı dışarıda, suni bir tüpte, döllendirdikten sonra rahim içine yerleştirebiliriz. Rahim iç zarına yapışan döllenmiş hücre (zigot), hayatım devam ettirecek ve böylece kadın hâmile kalmış olacaktır.

Gerçek Döllenme: Kadının yumurtalıklarından biri, olgun bir yumurta ürettiği zaman bunu fallop tüpüne atar. Olgun yumurta tüpe inince kadın hâmile kalmaya hazır demektir. Erkeği ile birleşince rahim yoluna meni içersinde binlerce erkek üreme hücresi yâni sperm boşalır. Spermler, yumurtaya doğru yönlenebilmeleri için şifreli bir çağrı sinyali alırlar. “Chamical Calling Signal” adı verilen bu çağrının spermlere nasıl ulaştığı ve onlar tarafından nasıl çözülebildiği henüz anlaşılamamıştır. Yumurta tarafından neşredilen bu “gel” sinyali, başka cinse ait spermler tarafından algılanamamakta, dolayısiyle yumurtaya doğru bir yönlenme ve hareket olmamaktadır.Çağrı sinyalini alan binlerce sperm, yumurtaya doğru yönlenerek, âdeta birbiri ile yarışırcasına bir maraton koşusuna çıkarlar. Yumurta ile rahim kanalı arasındaki mesafeyi spermlerin mikroskobik vücutları ile kıyasladığımızda, yumurtaya ulaşmak için katetmek zorunda oldukları yol binlerce kilometre tutar. Hal böyle olunca, spermler seviyesindeki bu yarışa “maraton koşusu” tâbiri pek uygun düşüyor.

Yarışı kazanan yâni en önce yumurtaya ulaşmayı başaran sperm, onunla birleşmeye hak kazanır. Şampiyon sperm, yâni en sıhhatli ve en güçlü sperm, yumurtaya ulaşır ulaşmaz; yumurta ona kapısını açar, içeriye alır. Ondan sonra derhal kapıyı kapatır. Artık hiçbir sperm içeriye giremez. Araştırmacılar, şampiyon sperm dişi üreme hücresine ulaşır ulaşmaz başındaki eritici bir enzimi hücre zarına boşalttığını, enzimin tesiriyle eriyen açıklıktan içeri girdiğini kaydediyorlar. Sperm içeri girince, yumurta hücresi bu açık yeri derhal tamir ederek kapatıyor ve hücre zarında hızlı bir kimyasal değişme oluyor. Artık ondan sonra gelen hiçbir spermin enzimi hücre zarına tesir edemiyor.

Döllenme hâdisesi gerçekleştikten sonra döllenmiş hücre bir yandan bölünerek büyürken bir yandan da döl yatağına doğru hareket ediyor. Hareketi sırasında tüp içersindeki sıvı ile besleniyor. Döl yatağına ulaşıp rahim iç zarına yapıştığı zaman bir dut tanesini andırmaktadır. Yapıştığı yerde yavaş yavaş plesenta ve göbek kordonu teşekkül ediyor. Böylece annenin hamilelik olayı gerçekleşmiş oluyor.

Tüpte Döllenme: Fallop tüpleri tıkalı olan ve bu yüzden kısır kalan kadında yumurtalıkların sağlam olduğunu kabul ediyoruz.Ancak tüpler tıkalı olduğu için hangi yumurtalığın olgun bir yumurta ürettiğini tesbit etmek çok zordur. Bilgisayarla donatılan test makinaları buna karar veriyor. Çoğu zaman makinanın “olgun yumurta” diye takdim ettiği yumurta ile döllenme temin edilememekte, döllenme sağlanıncaya kadar denemelere devam edilmektedir. Döllenme temin edilemeyişinin bir sebebi de seçilen erkek üreme hücresinin yâni spermin yumurta ile anlaşamamasıdır. Zira, binlerce spermin içersinden en sıhhatli ve en güçlüsünü bulup çıkarmak âdeta imkânsızdır. Çünkü suni tüplerde, gerçek döllenmede olduğu gibi, spermler arasında bir yarış düzenlemek mümkün olamamaktadır.

Döllenme temin edildikten sonra döllenmiş hücrenin bölünüp çoğalabilmesi için beslenmeye ihtiyacı vardır. Ona lâzım olan gerçek besinler, ancak annenin fallop tüplerindeki sıvıda mevcuttur. Laboratuvarda üretilen besleyici sıvı, suni tüpte döllendirilmiş hücreye verilmektedir.

Eklemek İstedikleriniz