Normal Banyolar

0

Banyo sıklığı bebeğin ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bebeğe çok terlediği sıcak havalarda her gün banyo yaptırılabildiği gibi ,soğuk havalarda 3-4 günde bir banyo yaptırılabilir.

Banyodan önce bebeğin giyeceği kıyafetler, havlu, sabun, lif, banyo suyu vs. hazırlanır; bebek ondan sonra soyulur. Küvette yıkanacaksa küvetin 3/4 ü su ile doldurulur. İlk günlerde bir başka kişinin de yıkamaya yardım etmesi fayda­lı olur. Tecrübe kazandıkça bebeği tek kişide yıkayabilir. Be­beği yıkarken önce başı sonra sırasıyla boynu, göğsü, kollan ve bacakları, bacak araları yumuşak sabunlu bezle fazla bas­tırmadan yıkanır ve durulanır. Banyoda göz yakmayan krem bazlı bebe sabunlan tercih edilmelidir.

Yıkama işi 3-4 dakikada bitirilmeli ve bebek kurulanmalı­dır. Özellikle kıvrım yerleri iyice kurulanmış olmalıdır. Islak kalırsa pişiklere yol açabilir.

Banyodan sonra cildi kuru olan bebeklere bebe yağı veya tatlı badem yağı sürülebilir. Banyodan sonra pudra kullan­mak sakıncalıdır. Pudra tozlan uçuşup bebeğin hava yolları­na kaçarsa zatürreeye sebep olabilir. Kurulamadan sonra faz­la beklemeden bebek giydirilmelidir.

Eklemek İstedikleriniz