Menopozda Sorunları Göğüslemek

0

Menopozda görülen bedensel ve ruhsal değişimler bir so­runlar yumağı şeklinde kadının karşısına çıkar. Bunların üste­sinden gelmek ve eğer yaşadığınız hayatın tadına varmak isti­yorsanız, birkaç önerimiz olacak. Zaten kitabın pek çok bölü­münde sadece tıbbi bilgiler vermedik, düzeyli bir yaşam için birçok önerimiz oldu. Onları uygulayın ve ne kadar güzel bir yaşama sahip olduğunuzu yeniden keşfedin.

Eğer karamsarlık içindeyseniz, öncelikle yaşamınızın olum­lu yanlarını içeren bir liste yapıp bu listeyi sürekli yanınızda ta­şıyın. Moraliniz bozuk olduğu zaman listeyi gözden geçirin ve sahip olduğunuz güzel şeyler için şükredin. Cesaretinizi kay­bettiğiniz zaman zor durumları nasıl aştığınızı hatırlayıp yete­rince güçlü bir insan olduğunuzu görün. Kendi kendinize “Geç­mişte olduğu gibi bundan sonra da her şeyle baş edeceğim,” de­yin. Böylece zorluklarla, mutluluklarla yaşamı bütünüyle sev­meyi başarırsınız.

Gece yatmadan önce birkaç dakikalık süreyle, o gün neler yaptığınızı düşünün. Ufak şeylerle mutlu olmayı bilmelisiniz. So­nuçta hayat ufak şeylerden ibaret. Ufak yardımlar yapmak için düşkünler, özürlüler, yaşlılar, kimsesiz çocuklara yardım dernek­lerine gönüllü olarak katılın. Başkalarına yardım etmek mutluluk vericidir. Aynı zamanda bazı insanların ne kadar şanssız olduk­larını görüp hayatınız için şükretmeyi öğrenmelisiniz. Geçmişte­ki kötü olayları sürekli hatırlayıp üzülmenize gerek yok. Üzüntü­yü bırakın. Geçmiş olaylardan sıyrılın ve hep ileriye bakın. Tabii olumsuz olaylardan gerekli dersleri almayı bilmelisiniz.

Keyifsiz olduğunuz zaman bir süredir hiç aramadığınız: arkadaşınızı arayın. Eski okul arkadaşlarınızı arayın. Onunla ye­niden sohbet etme mutluluğunu yaşayacaksınız. Zor bir gün ge­çireceğinizi düşünüyorsanız üzerinize seksi bir kıyafet giyin. Güzel bir kadın olduğunuzun farkına varıp yaşamın kolay ol­masa da güzel olduğunu kabul edeceksiniz. Her insanın yaşa­mında dönüm noktaları vardır. O noktada yanlış karar versey­diniz hayatınız çok kötü olabilirdi.

En iyi arkadaşınızı çağırın ve sizde en çok beğendiği özelliği sorun. Başkaları tarafından sevildiğinizi görmek size mutluluk verecektir. Doğanın sesini dinleyin, huzur bulacaksınız. Ayrıca ibadet, yoga ve meditasyon huzur verecektir. Şunu hiç unutma­yın: En değerli şey sağlığınızdır. Eğer buna sahipseniz düşün­düğünüzden bile şanslısınız. Diğer kişilerin sizi beğenip beğen­mediklerinden endişe duymaktan vazgeçin. Önemli olan sizin kendinizi sevmeniz. Kendinizi kuvvetli hissettiğiniz an meno­pozun getirdiği sorunlarla daha kolay başa çıkacaksınız ve gö­ğüsleyeceksiniz.

Eklemek İstedikleriniz