Menopozda Günlük Kişisel Bakım

0

İnsan, Tanrı’nın yarattığı kutsal bir varlıktır. O halde ona bakmak, iyi çalıştığından, gerekli durumlarda onarım görevini yaptığından emin olmak için denetlemek gereklidir. Bozukluk­ları ortaya çıkmadan önlerseniz veya ortaya çıktığı anda düzelt­meye çalışırsanız, karşılığını fazlasıyla alırsınız. Dış görünüşü­nüz daha iyi olmakla kalmayacak, kendinizi çok daha iyi hisse­deceksiniz. Tabii, çok da sağlıklı olacaksınız. Reklamlar her gün özel şampuanlar kullanmamız, tenimizi düzenli temizlememiz ve her gece makyajımızı şöyle yapmanız gerektiği gibi öğüt ve­rir. Gerek fizyolojik, gerek tıbbi, gerekse temizlik açısından bun­ların hiçbirisi gerekli değildir. Bunu yapmanızın tek nedeni es­tetik ise, haklısınız. Bu bölümde basit, etkili ve zararsız tedavi­lerle kendinize nasıl yardımcı olacağınızı anlatacağız. Aynı za­manda klasik tıbbi tedaviden ne beklemeniz gerektiğini ve ne yarar göreceğinizi belirtip değişik tedavi yöntemlerinin sonuç­larına değineceğiz.

Menopoz ve Temizlik

Çoğumuz “Temizlik imandan gelir” sözüne uygun olarak ye­tiştiriliriz. Deri, saç, tırnaklar ve kulaklar, burun, ağız, dölyolu ve makat gibi açıklıklar özellikle temizlendikleri zaman daha sağ­lıklı olmazlar; hatta daha az sağlıklı bile olabilirler. Saç ve deri­nin kendine özgü temizleme yöntemleri vardır. Saçlar yağ bezle­rinin salgısı ile temizlenir ve yağlanırlar. Deri artık maddelerden ter ve deriyi “asit zırh” ile örten, antiseptik özellikleri olan ve bakterilere karşı koruyucu olan yağ salgısı ile kurtulur. Bu doğal temizlik sistemi o kadar yeterlidir ki, biz deriyi toz ve makyaj malzemeleriyle kirletiyor olmasak ek bir temizliğe gerek olmaz.

Deriyi çok fazla temizlemek deri sağlığı için gerekli olan du­yarlı bakteri dengesini altüst edebilir. Dahası, çok güçlü temizleyici maddeler kullanılırsa deri ciddi bir biçimde yağsız kalır. Yağ bezlerinden salgılanan biçimiyle yağ, deri sağlığının anah­tarıdır. Deri yağsız kalırsa savunma mekanizmaları çalışmaz, ayrıca yağ, bilim dünyasında bilinen en iyi nemlendiricilerden biri olduğu için su kaybeder. Bu madde suyla birleşip onu deri­de tutar, derinin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur. Deri­yi fazla temizlemektense az temizlemek daha iyidir. Bu kural özellikle ince bir mukozayla kaplı ağız ve dölyolu gibi kısımlar için geçerlidir. Özellikle dölyolu iltihaplanmadığı sürece kendi kendisini temizleyebilir. Normal koşullar altında bu organları temizlememelisiniz. Fakat tabii dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Özellikle dölyolunda kullanılan deodorantlar çok za­rarlı olabilir. Bunlar da bakterileri yok edip dölyolunun sağlıklı kalması için ve döllenmenin meydana gelebilmesi için son dere­ce önemli olan florayı, hafif asit ortamı bozarlar. Ayrıca estetik açıdan doğal dölyolu kokusu yapay parfümlere yeğ tutulur. Da­hası, bu koku erkekler için çekici olduğu için cinsel ilişkilerde rol oynar. Bu kokuyu gizlemeye çalışırsanız eşinize daha az çe­kici gelebilirsiniz.

Günlük cilt bakımı

Burada en önemli nokta cildin yeterince temizlenmesidir. Eğer akşam yüzünüzü iyi yıkamadıysanız ve sabah cildinizde yağlı bir parlaklık yoksa gülsuyu ile silip nemlendirici sürün.

Eğer yağlıysa bu pis olduğu anlamına gelir. Çünkü kir yağın cil­din üst katmanına çıkmasına neden olur. Temizleyicinizi avuç içinde ısıtın ve yüzünüze parmak uçlarıyla masaj yaparak sü­rün. Gözleriniz çevresinde ve boyunca yuvarlak, yukarı doğru hareketler yapın. Ne kadar masaj yaparsanız o kadar iyi, güzel­ce durulamayı unutmayın.

Yüzünüzü, suyla çıkan bir temizleme ürünü kullanıyorsanız havluyla, kremle yıkadıysanız bir kâğıt havluyla durulaym. To­nik kullanmayı seviyorsanız bu aşamada kullanın. Bir önceki gün makyaj yaptıysanız küçük bir pamukla gözlerinizin altma temizleme losyonu sürün. Bu, göz altlarını ferahlatacaktır. Göz kremi kullanmayı sakın unutmayın. Göz kremleri yılların izleri­ni birkaç saniyede silebilir. Ancak önemli olan nasıl sürdüğü­nüz. Parmağınızın ucuna bir tutam krem koyun. Gözlerin dış kısmından içeri doğru küçük noktalar halinde sürün. Bu bölge­ye hafif masaj yaparak kremi iyice yedirin. Nemlendiriciyi abartmayın.

Son olarak güneşten koruyucu krem ve dudaklarınıza nem­lendirici sürün.

Menopozda, güzellik uzmanlarına göre, akşam veya gece yatarken yapacağınız bakım çok önemli. Günün kirini atmak için önce makyajınızı çıkarın sonra da genel bir temizlik yapın. Çünkü temizlik ürünleri tek başına makyajın tamamım çıkar­maya yetmez. İyi bir yüz makyajı temizleyicisini avuçlarınızda ısıtın ve yüzünüze uygulayın. Göz çevresinde ve boyunda yu­varlak, yukarı doğru hareketler kullanın. Ne kadar masaj yapar­sanız o kadar iyi. Güzelce durulamayı unutmayın. Göz makya­jını çıkarmak için ürünü sürdüğünüz pamuğu gözlerinizin üs­tüne koyun. Biraz bekledikten sonra yavaşça silin. Eğer yağlı bir makyaj temizleme ürünü kullanıyorsanız normal bir ürünle bu­nu da temizleyin. Yağlı temizleyicilerin yüzde kalması gözaltla-rmda şişkinliğe yol açabilir. Makyajınız çıktıktan sonra her gün kullandığınız yüz temizleme ürünüyle yüzünüzü yıkayın. Başparmaklarınızı çenenin altına koyarak yüzünüze iyice masaj yapın. Göz kreminizi elmacıkkemiklerinin hemen üstüne sürün. Gözlere çok yakın sürerseniz yatağa bulaşabilir ya da şişkinliğe yol açabilir. Dudaklarınızın çevresine nemlendirici sürün. Çün­kü burada çizgi oluşumu daha sık görülür. Son olarak güneşten koruyucu kremle dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın. Yatmadan önce yapacağınız son şey yüz özel yağlarla hafif ma­saj yapmak. Bunun için kayısı yağının yanı sıra piyasada satılan ürünlerden birini de tercih edebilirsiniz. Ancak yüzünüze yağ sürmek istemiyorsanız yalnızca su ya da gülsuyu kullanarak da anti-aging masajı, yani yaşlanmayı durdurma masajı uygulaya­bilirsiniz. Böylece yüzünüz, gün sonunda hafif bir “egzersiz” yapmış ve dinlenmiş olur.

Sigaranın zararlarını artık herkes biliyor. Sigara içmek deriyi yaşlandırır. Özellikle menopozda sigarayı bırakmalısınız. Hele yabancı sigaraların içinde yüzlerce zararlı maddenin olduğu söyleniyor. Hem sağlığınızı hem de dövizinizi yabancılar için harcamış oluyorsunuz. Sigara içme, kandaki methemoglobin miktarının artmasına yol açar. Böylece kanın oksijen taşıma ka­pasitesi düşer ve dokuların, bu arada derinin beslenmesi de ye­tersiz kalır. Ve cildiniz bozulur. Günlük cilt bakımı ile bu kadar uğraşsanız da sigarayı bırakmazsanız cildiniz bozulacaktır.

Bütün bu bilgiler faydalanabileceğiniz teorik bilgilerdir. Uz­man görüşleridir. Bizim önerimiz, bu temel bilgileri öğrendik­ten sonra bir güzellik uzmanına başvurmanızdır. Bu şekilde si­zin cildinize, bedeninize uymayan yöntemlerden, yanlış anlama ve tatbikten kurtulmuş olursunuz.

Eklemek İstedikleriniz