Menopozda Estetik Ameliyatlar

0

Menopozda estetik ameliyatların arttığı plastik cerrahi ile uğraşan hekimler tarafından ifade edilmektedir. 2005 yılının ekim ayında “80’lik estetik bombası” başlığı ile 50 yaşından son­ra 20 kez estetik ameliyat olan emekli bir öğretmen ve menopoz sonrasında estetik ameliyatlar bu şekilde gündeme oturuyordu. Bu estetik ameliyatları kendini iyi hissetmek için yaptırdığını ve aynada kendini güzel görünce mutlu olduğunu söyleyen 80 ya­şındaki emekli öğretmen Necla Hanım bu işe devam edeceğini ifade ederek sanki bir çığır açıyordu. Menopoz yaşlarında, yani 50-60’lı yıllarda pek çok kadının veya pek çok ünlü sanatçının estetik yaptığını biliyoruz.

Ancak yaş ilerledikçe bütün cerrahi dallarda çalışan hekim­lerin bildiği gibi yara iyileşmesinde sorunlar artar, yara doku­sunda kötü görünümler çoğalır. Bu nedenlerle bu yaş grubun­daki şahıslar estetik bir ameliyata girmeden, aynı zamanda anestezi, karaciğer ve diğer beklenmedik kalıcı sağlık sorunları ile karşı karşıya gelebileceklerini unutmamalıdırlar.

Bu yaş grubunda gördüğümüz en önemli ameliyatlar yüz gerdirme ameliyatları olmaktadır. Bu tür ameliyatlardan önce kadının duygusal ani bir karar sonucu mu ameliyata yöneldiği, ameliyat sonrası beklentilerin neler olduğu iyice tartışılmalıdır. Ayrıca kadının aile öyküsüne bakılarak, deri altı yağ dokusu­nun veya sarkmanın diğer aile bireylerinde yaşlanma süreci içinde ne şekilde geliştiğini bilmekte fayda vardır. Her ameliyat bir yaşam riski getirdiği için, bu kişi için bu riski alıp almama­nın değeri tartışılmalıdır. Yüzün gerdirilmesi ameliyatı dışında hastanın durumuna göre yüzdeki kırışıklıkların lazerle giderilmesi de söz konusu olabilir. Yüzü germek için ayrıca doku en­jeksiyonu teknikleri de uygulanmaktadır. Alındaki kırışıklıkları gidermek için değişik yöntemler vardır. Yüzle beraber boynun kırışıklıklarının gerdirilmesi veya boyundaki yağların alınması, göze çarpan bölgelerdeki ameliyatların başında gelir. Ayrıca gözkapaklarındaki yağların alınması ve göz etrafındaki ince kı­rışıklıkların lazerle alınması oldukça sık rastlanan bir durum­dur.

Menopozda östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak göğüslerde diriliğin kaybolduğu ve göğüslerin sarktığı bilin­mektedir. Göğüsleri kaldırma ameliyatları gene estetik cerrahi­nin işidir. Böyle bir ameliyata karar vermeden önce, bu tür bir ameliyatı geçirmiş bir kadının çıplakken göğsünü ve ameliyat yaralarını görmeyi öneririm. Çünkü bazı kimselerde beklenti çok fazla olduğu için hayal kırıklığı da aynı oranda yüksek ol­maktadır. Memeler gömlek içinde diri gözükmekte, ancak me­me altındaki geniş yara izleri çok çirkin ve itici olabilmektedir. Diğer yandan tüm estetik cerrahi ameliyatlarında daha az keşi ile daha kansız işlemler yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu durum meme ameliyatlarında da söz konusudur.

Diğer sık rastlanan bir ameliyat ise yağ aldırma ameliyatları­dır. Yağ aldırma ameliyatları daha ziyade kalçalar ve karın böl­gesindeki fazla birikmiş yağların alınmasından ibarettir. Aynı zamanda karın bölgesinde sarkan karnın fazla derisinin ameli­yatla düzeltilmesi de söz konusudur.

Yeni lazer uygulamalarıyla ellerin cildi de gençleştirilmekte­dir. Ellerde yaşlılıktan dolayı oluşan lekeler lazer uygulaması ile etkili bir şekilde giderilmektedir.

Eklemek İstedikleriniz