Mantar Hastalığı

2

Çeşitli cilt ve tırnak hastalıklarına sebep olan 50 kadar man­tar türü tespit edilmiştir. Bunlar, dış etkilere karşı dirençli mikro­organizmalar olup her türlü kötü şartlar altında hayatlarını de­vam ettirebilirler. Temizliğe dikkat etmeyen kimselerin vücuduna yerleşip fırsatını bulduklarında tahribatlarını yaparlar.

Vücut Mantarı: Cilt üzerinde pembe kırmızılıkta bir leke ile kendisini belli eder. Kırmızılık çevreye doğru yayılırken ortası iyi­leşmeye başlar. Böylece halka şeklinde kabarcıklar ve kabarcık­ların üzerinde kepeklenmeler şeklinde asıl belirti olarak ortaya çı­kar.

Ne Yapmalı?

 • Hastalığa sebep olan mantar cinsi tespit edilmeden etkili bir tedavi mümkün değildir.
 • Kesin teşhis, cilt kazıntısının potasyum hidroksit eriyiği ile muamelesinden sonra, mikroskop altında incelenmesi ile konabi­lir.
 • Geniş alanlara yayılmış mantar hastalığında harici tedaviye ilâveten, ağızdan “griseofulvin” ihtiva eden haplar verilir.

Ayak Mantarı: Genellikle sporcularda, toplu halde yaşanan yatılı okul ve kışla gibi yerlerde, ayak temizliğine dikkat etmeyen kimselerde sık görülür. Parmak aralarına yerleşerek kaşıntılara sebep olur. Kaşınan yerlerde deri kızarır ve bazan da kanar. Ağ­rılı iltihaplar oluşabilir. Rahatsız edici “ayak kokusu” yapar.

Ne Yapmalı?

 • Özellikle ayak temizliğine dikkat etmeli; her ayak yıkayışta parmak araları iyice kurulanmalıdır.
 • Her gün temiz çorap giymeli; asla naylon çorap kullanma­malıdır.
 • Doktora muayene olup mantarın cinsine göre vereceği anti- mikotik ilâçlar kullanılmalıdır.
 • Hastalık belirtileri geçse bile, en az bir ay tedaviye devam etmeli, hastalığın tekrarlamaması için temizliğe son derece önem vermelidir.

Tırnak Mantarı: Tedavi edilmeyen ayak mantarlarının gelişe­rek tırnakları da etkisi altına aldığı gözlenmiştir. El tırnaklarına nadiren geçer. Tırnaklar kalınlaşarak parlaklığını kaybederler. İlerleyen vakalarda tırnaklar yerlerinden ayrılarak çıkabilir.

 • Tırnak mantarında çok daha dikkatli bir tedavi gerekir. Dok­tor, uygun gördüğü takdirde, deforme olmuş tırnakları sökerek te­daviyi kolaylaştırabilir. Altı ile on iki ay arasında değişen bir te­davi takvimi uygulanır.

Kafa Mantarı: Daha çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir man­tar hastalığıdır. Kafa derisini istilâ eden mantarlar, kepeklenme­ye ve saç kırılmalarına sebep olurlar. Enfeksiyon, küçük bir alan­da kaldığı gibi; bütün kafa derisini de kaplayabilir. Mantarın istilâ ettiği alanda saç dökülmesi ve kabarık, iltihaplı bir deri taba­kası görülür.

Ne Yapmalı?

 • Hastalık bulaşıcı olduğundan, hasta kişi iyileşme görülünceye kadar aile üyelerinden tecrit edilmelidir.
 • Tedavinin şekli, doktor tarafından, kafa derisi Wood ışığı al­tında incelendikten sonra tesbit edilir.
 • Tesbit edilen ilâç tedavisi en az bir ay müddetle tatbik edi­lir.Bacak ve Kasık Mantarı: Vücut mantarına benzer belirtiler gösterir. Halka biçiminde, yayılma temayülü olan, pembe kırmızı kabartılar şeklinde ortaya çıkar. Tedavi, mantarın cinsine uygun ilâçlarla gerçekleştirilir.
 • Vücutta görülen mantar, bazan beyazdan açık kahverengiye kadar değişen, mercimek büyüklüğünde lekeler halinde başla­maktadır. “Malassezia-Fürfür” isimli mantar tarafından yapılan bu deri hastalığı, lekelerin büyüyerek birleşmeleri ve deri üzerin­de haritaya benzer alanlar oluşturması ile karekterizedir. Hafif pullanma da vardır. Tedavi, selenyum sülfür şampuanı, üç-dört gün müddetle, gece yatarken deriye sürülerek gerçekleştirilir. Sa­bah kalkınca, şampuanlı bölge yakmar. Yıkanmasının sebebi, uzun müddet kaldığında deriyi tahriş etmesidir.

Eklemek İstedikleriniz

İlgili Başlıklar