“M” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Manisa Lalesi

İltihaplı yaralara iyi gelir. Ağız ve solunum yolu has­talıklarında da etkilidir.

Margarit

Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesinde yardımcı olur. Karaciğer hastalıklarında yararlıdır. Ter at­tırın İdrar söktürür. Deride yaşanan hastalıklarda şikâyetleri giderir.

Marul

Kabızlığı geçirir. Basura iyi gelir. Kandaki şeker mik­tarını düşürür. Vücuttaki kanı temizler. Hazmı kolaylaş­tırır. Hastalıkları kolay ve hızlı atlatılmasında yardımcı olur. İdrar attırır. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi var­dır. Uykusuzluğa iyi gelir. Sinirden kaynaklanan kalp çarpıntılarını önler. İsteri nöbetlerinde yararlıdır. Erkek­lerde görülen aşırı cinsel istekleri azaltır. Romatizma ve nikriste yararlıdır. Göğsü yumuşatır. Karaciğerde ve dalakta oluşan şişlikleri indirir. Böbrek iltihaplarında iyidir. Aybaşı durumunun ağrısız ve düzenli gerçekleş­mesini sağlar. Vücuttaki sivilceleri geçirir. Yüze ferahlık ve güzellik verir. Kan çıbanı yanıklarda faydalıdır. Sinir­sel öksürükleri keser. Anne sütünün artmasını sağlar. Kemik erimesine karşı etkilidir ve kemikleri kuvvetlen­dirir.

Mayasıl Otu

Sinirler üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Ateş düşürücüdür. Midede görülen rahatsızlıklarını giderir. Egzamaya yararlıdır. Vücuda güç verir.

Maydanoz

İdrar attırır. İştah açıcıdır. Kansere karşı koruyucu et­kisi vardır. İltihaplı yaraların iyileşmesinde yararlıdır. Ay­başı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Anne sütünü azaltarak memelerin şişmesini engeller. Cinsel isteği artırır. Aybaşı sancılarını azalmasına yardım eder. Yüksek tansiyonu düşürür. Kalbin yorulmasını engeller. Kansızlığı giderir. Görme gücünü artırır. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Karaciğer şişliğini giderir. Safra akışını kolaylaştırır. Vücuttaki zehirli maddelerin atıl­masını kolaylaştırır. Vücutta biriken suyu boşaltır. Böb­rekte oluşan kum ve taşların düşürülmesine ve bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Romatiz­mada yararlıdır. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Böbreklerin çalışmasını düzenler, kan şekerini normal seviyede tutar. Böbreklerinde iltihap sorunu olanlar maydanoz yememelidir.

Menekşe

Ter attırır. Vücuda ferahlık verir. Kabızlığı geçirir. Vücuttaki kanı temizler. Yaraların iyileşmesini sağlar. Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar. Hikris ve romatizmada yararlıdır. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Egzama ve uyuz geçirir. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır.

Mercan Köşk

Uykusuzluğa iyi gelir. Migren ağrılarını dindirir. İdrar attırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Rahatlatıcı özelliği vardır. Soğuk algınlığına karşı et­kilidir. Balgam söktürür. Ağızdaki ve bademciklerdeki il­tihaplan giderir.

Misvak

Ağız kokusunu giderir. Dişleri temizler. Diş etlerini güçlendirir.

Mürver

Kabızlığı geçirir. Ateş düşürücüdür. Vücuda ferahlık verir. İdrarı arttırır. Anne sütünün çoğalmasını sağlar, nezlede yararlıdır. Güneş yanıklarına iyi gelir. Terletici ve hafif yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.