Konjunktivit

0

Göz kapaklarının iç yüzünü ve gözün dış yüzünü kaplayan ince zar tabakasına konjunktiva denir. Bu zarın bakteri, virüs veya allerji nedeniyle iltihaplanmasına konjunktivit adı verilir. Konjuntivitin genel belirtileri kaşın­tı, göz kapağında şişme, gözde kızarıklık, berrak veya sarı-yeşil renkli akıntı, yabancı cisim varmış gibi batma hissi var­lığıdır.

Bakterilerin sebep olduğu konjunktivitte sarı yeşil renkli çapaklanma olur. Çapak uykudan sonra artar ve göz kapaklan birbirine yapışabilir. Gözde kızarma olabilir ve göz ka­pakları şiştir. Kaşıntı yoktur. Tedavi için doktorun tavsiye et­tiği damlalar ve merhemler kullanılır. Göz ılık ve temiz bir suyla silinerek temizlenir. Çocuk lens kullanıyorsa iyileşene kadar lens yerine gözlük kullanmalıdır.

Viral konjunktivitte berrak bir akıntı olur. Göz kapağında şişme çok azdır. Göz kapağının alt yüzeyinde küçük lenf be­zi büyümeleri fark edilir. Kulak önündeki lenf bezleri de şiş­miş olabilir. Kaşıntı yoktur.

Allerjiye bağlı olanlarda ise akıntı berrak, sümüksü, ince iplikçikler oluşturan bir görüntü olur. Göz kapağı şişmiştir. Kaşınma hissi çok fazladır.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi konjunktivitin tedavisi için de mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Bilinçsiz ola­rak kullanılan göz damlaları veya merhemleri hastaya zarar verebilirler. Örneğin herpes virüsünün neden olduğu hastalıkta steroid ihtiva eden damla veya merhemler kullanılırsa virüs tehlikeli şekilde yayılarak gözün kaybedilmesine neden olabilir. Hasta, sadece kendi havlusunu kullanmalıdır.

Eklemek İstedikleriniz