Kısırlık Çeşitleri Nelerdir?

0

Geçici Kısırlık (Enfertilite): Erkekte döllenmeyi temin edecek yeterli sayıda canlı meni hücresinin (sperm) bulunmayışı veya kadında döllenmiş yumurtanın döl yatağına inemeyişi yahut rahim duvarına tutunamayışı gibi sebeplerle ortaya çıkan kısırlıktır. Bu tip kısırlıklarda sık sık düşük vakaları gözlenebilmektedir.

Primer Kısırlık: Yeni evli çiftlerde görülen bir kısırlık şeklidir, sebebi organik olmaktan çok psikolojiktir. Eşler birbirine alışıp ısındıktan sonra ilk üç ay içinde % 33’ünün, bir yıl içinde % 70’nin, iki yıl içinde % 80’nin, iki yıldan sonra ise % 90’nın çocuk sahibi oldukları tespit edilmiştir.

Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, yeni çiftler hemen ümitsizliğe kapılmamalı; en az iki yıl sabretmelidirler. iki yıldan sonra, kısırlık olayı devam ederse, doktora gitmelerinde fayda vardır.

Sekonder Kısırlık: Eşlerin bir veya iki çocuğu olduktan sonra görülen kısırlıktır, sebebi genellikle kötü beslenme ve bozuk hayat şartlarıdır. Çeşitli hastalıklar sonunda kadının yumurtalıklarında, yumurta kanalında ve döl yatağında ortaya çıkan iltihabı yaralar sık görülen kısırlık sebepleridir. Kabakulak hastalığı geçiren erkeğin er bezi iltihaplarına maruz kalması da kısırlık sebebidir.

Kalıcı Kısırlık (Sterilite): Kadın veya erkekte, mevcut tıp bilgisinin yetersiz kaldığı ve şimdilik tedavi imkânı olmadığı kısırlıktır.

Eklemek İstedikleriniz