Kesik Yaralar ve Kanamalar

0

Kesik küçük ve yüzeysel bile olsa ilk anlarda kanama olur. Bu durumda yaranın etrafı kirli ise hemen temiz musluk su­yu ile yıkayıp kuruladıktan sonra povidon iyot sürün. Kesik yaraya merhem sürmek doğru değildir. Merhem içindeki yağ­lı maddeler yara yanaklarının birbirine değmesini engelleyerek iyileşmeye engel olurlar.

Kanamayı durdurmak için temiz bir gazlı bez ile yara üze­rine bastırın. Genellikle 5-15 dakika içinde kanama durur. Daha sonra kanama dursa da durmasa da tedaviyi tamamla­mak için bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmanız gere­kir. Büyük kesiklerde yukarıda anlatılan uygulamaları yaptık­tan sonra bezle kompres yapmaya ilave olarak yaralanan kol, bacak gibi organları yukarıya kaldırarak o bölgeye gelen ka­nın basıncını azaltıp kanamayı yavaşlatabilirsiniz.

Açılan yara büyük ise, kanamayı engellemek için ele ge­çen bir bez parçasıyla veya kemer, kravat gibi bir eşya ile kol ve bacakları yaranın 4-5 cm üst kısmından sıkıca bağlayın.Yeteri kadar sıkı bağlanamazsa, bezin altına bir çubuk sokup döndürerek daha etkili bir bağlama yapabilirsiniz.

Bağlanan yerin altında kalan kısmın kansız kalarak gangrene dönüşmemesi için her 15 dakikada bir bandajı açarak 2 dakika kadar gevşetip sonra tekrar bağlayın. Kanama nedeniyle baygınlık geçiren kişiyi oturtmaya ça­lışmak doğru değildir.

Bu durumda hastayı yere yatırıp bacaklarını yukarıya kal­dırarak beyine yeterli kan gitmesi sağlanmalıdır. Kanayan bölgeye halk arasında yapıldığı gibi tütün, kül, toprak gibi maddeleri dökmek sakıncalıdır.

Eklemek İstedikleriniz