Kalp Hastası Az Tuzlu Diyeti

0

Yaklaşık 1800 kalori ve 2 gramdan az tuz içermelidir. (Yemekler kesinlikle tuzsuz hazırla­nacak ve sofrada da bir damla bile tuz konma­yacaktır!)

Bir günde yenebilecekler

ET VE ET YERİNE GEÇENLER

Bir yumurta

Bir orta porsiyon taze et (sığır, kuzu, dana) veya balık veya kümes hayvanı

Bir küçük porsiyon et, veya bir yumurta, ve­ya 100 gramı aşmamak koşuluyla tuzsuz beyaz peynir.

NİŞASTALI BESİNLER

Patates, pilav veya diğer hamur işleri günde iki orta porsiyonu aşmamak koşuluyla.

SEBZELER

Enginar, kuşkonmaz, avokadol (hindarmudu), patlıcan, hindiba, semizotu, salata, pazı, be­zelye, kabak, ravend, asma kabağı, tatlı patates, domates.

Havuç, pancar, ıspanak ve kerevizi haftada iki kereden fazla kullanmak uygun değildir.

EKMEK VE YAĞLAR

Tuzsuz olarak hazırlanmış ekmek, krik-krak, peksimet, grissini ve benzerleri, her öğünde iki­şer dilimi aşmamak üzere. Tuzu alınmış tereyağı ve benzer tuzsuz nebati margarinler.

MEYVELER

Kavun dışında kalan bütün meyveler.

HUBUBAT

Tuzsuz olan her cins hububatlar: Yulaf ez­mesi, pirinç, şehriye, makarna, kırılmış buğday, yulaf dövmesi, mısır ezmesi, bulgur, kırılmış pi­rinç, tuzsuz leblebi, patlatılmış mısır.

DİĞERLERİ

Ayçiçek yağı, şeker, jöle, reçel, bal ve diğer şe­kerlemeler, kremalı pastalar.

YEMEKTEN KAÇINILACAK BESİNLER

Konserve ve hazır çorbalar, turşular, zeytin* biber, tuzlu ve tuzsuz mayonezlerle, diğer meze­ler, domates ve biber salçaları, pekmez ve ağdalı şuruplar, süt güllaç, sodalı sular, maden sulan, sodalı çeşme suları, konserve sebzeler, tütsülen­miş, tuzlanmış veya konserve etleri, tuzlama ba­lık, salam, sosis, sucuk, pastırma, yürek, ciğer, lahana cinsleri, karnabahar, Brüksel lahanası, so­ğan, bezelye ve fasulye.