“K” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Kadın Tuzluğu

Eklem ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Hazım­sızlığa, öksürüğe ve diş çürümelerine faydalıdır. Kabızı geçirir, safra attırır, tansiyonu düşürür. Hamilelik döneminin rahat geçmesini sağlar. Yaraları iyileştirici özelliği vardır.

Kafesli Sapsız Diken

Cilt hastalıklarında kullanılır. Mide ve bağırsak sorun­larını tedavi edici özelliği vardır.

Kafuru

Solunum sistemini uyarır. Bronşların ifrazatını arttırır. Ağrıları ve kepeklenmeyi keser. Akciğer hastalıklarında yararlıdır. Kan dolaşımını hızlandırır. Beyni ve sinirleri uyarıcı etkisi vardır. Kalp yetersizliğini giderir. Ateşli has­talıklarda, zehirlenmelerde ve gece terlemelerinde kul­lanılır. Sinir sistemi, solunum ve kalp üzerinde uyarıcı etkileri vardır.

Karabaş Otu

Kalbi güçlendirir, ağrıları keser. Damar sertliğine iyi gelir. Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır. Vücuda enerji verir, balgam söktürür.


Kanarya Otu

Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını geçirir. Bağırsak kurtlarını düşürür. İshal, dizanteri ve kanamalarda yararlıdır. Yaraları iyileştirir. Romatizma ağrılarını keser.

Kantaron

Hazmın kolay olmasını sağlar, İshali geçirir. İyileşme sürecini hızlandırır, nezle ve bronşite iyi gelir. Mide ağ­rılarını hafifletir. Vücuda güç verir, ateş düşürür, iştah açar. Yaraların iyileşmesinde yardımcı olur. Akciğer has­talıkları, astım, mide ülseri, midedeki asit fazlalığı, damar sertliği ve sinir iltihaplarında faydalıdır aynı zamanda öksürük kesicidir.

Karabiber

İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. Mideyi ısıtır. Mide ve bağırsaklardaki mikroplan temizler. Gaz söktürür ve gaz birikmesine engel olur. Şeker hastalığının iler­lemesini yavaşlatır. İdrar attırır. Vücuda kuvvet verir. Cinsel istekleri arttırır. Sinirleri güçlendirir. Damar sert­liği, egzama, yüksek tansiyon, bağırsak iltihabı, üremi ve romatizmadan şikâyet edenlerin tüketmemeleri gerekmektedir.

Kara Buğday

Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve uyuza iyi gelir.

Kara Ağaç

Yaraları tedavi ettiği gibi ağrı kesici olarak da kul­lanılır. Yapraklarının kaynatılıp içilmesi halinde kandaki şeker miktarını düşürür.

Karanfil

İştah açıcıdır. Sinirleri uyarır. Mikropları öldürür. Ağrı kesici özelliği vardır. Hazmı kolaylaştırır. Uyarıcı etkileri vardır.

Kara Pelin

Diş ve bel ağrılarına, kansızlığa, epilepsiye iyi gelir. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Pankreasa ve safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur. Midede ve bağır­saklarda görülen rahatsızlıkları giderir. Sindirim sis­teminin çalışmasını düzenler. Uykusuzluğa iyi gelir. Vücuda güç verir. Ateş düşürücüdür. İştah açar. Hamilelerin ve yeni doğum yapmış kadınların kullan­maması gerekmektedir.


Kara Yemiş

Sinirsel rahatsızlıklara iyi gelir. Solunum yolu has­talıklarını giderir. Ağrıları geçirir. Mide ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar.

Kardeş Kanı

Yaraları tedavi eder ve kanamaları keser.

Katır Tırnağı

Balgam söktürür ve idrar attırır. Hazmı kolaylaştırır. Böbrekte ve safra kesesinde oluşan taşlarının düşürül­mesine yardımcı olur. Mesane hastalıklarını iyileştirir. Romatizma ve nikriste de yararlıdır. Kabızlığı geçirir. Kalp hastalıklarında da faydalıdır.

Katran Ağacı

İdrar attırır. Cilt solunum yolları hastalıklarında kul­lanılır. Mikrop öldürücüdür.

Kavak Ağacı

Tomurcuklarından hazırlanan merhemler, basur memelerinin ve romatizmanın tedavisinde kullanılır. Mide ve bağırsaklardaki gazı giderir. Dişlerin temizlen­mesinde ve dişetlerinin güçlendirilmesinde kullanılır.

Kasık Otu

Böbrek ve mesane hastalıklarını giderir. Bademcik il­tihap ve şişmelerini tedavi eder. Fıtıkta yararlıdır. İdrar attırır. Vücuda ferahlık verir. Kasık şişmelerini indirir.

Kaşık Otu

Diş eti iltihaplarına iyi gelir. Diş etlerini güçlendirir.

Kavun

Kabızlığı geçirir. Basur memelerinde oluşan şikâyet­leri azaltır. İdrar attırır. Sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. Rahat uyku uyunmasını sağlar. Böbrekleri ve kanı temiz­ler. Cilde temizlik verir. Böbreklerdeki oluşan kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Nıkris ve romatizma şikâyetlerini azaltır. Akciğer veremi ve kansızlıkta da yararlıdır. Vücuda ferahlık ve serinlik verir. Şeker has­talan, yüksek tansiyonlular, mide ve bağırsaklarında ül­ser veya iltihap olanlar fazla tüketmemelidir.

Kaya Koruğu

Yeşil kısımları zeytinyağı ile karıştırılarak merhem yapılır. Deri iltihaplarında, nasır ve egzama tedavisinde kullanılır.

Kayın Ağacı

Kronik bronşit ve verem tedavisinde kullanılır. Diş ağ­rısını geçirir. Kabuklarının suda kaynatılmasından elde edilen suyla yüz lekeleri giderilir.

Kayısı

Kabızlığı geçirir. Rahatlatıcı etkisi vardır. Uyku getirir. Beyin yorgunluğunu dindirir. İştah açıcıdır ve hazmı kolaylaştırır. Kansızlığı tedavi eder. Yüz ve boyun böl­gesine tazelik ve güzellik katar.

Kene Otu

Saç dökülmesini engeller. Saçkırana iyi gelir. Kabız­lığı geçirir.

Keten Tohumu

Kabızlığı giderir. Kronik öksürüğü keser. Akciğer has­talıklarında, bronşit ve soğuk algınlığında yararlıdır. Her türlü çıbanın tedavisinde faydalıdır. Sindirim sistemi il­tihaplarına ve tahrişlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

Kılıç Otu

İştah açar. İdrar attıncıdır. Balgam söktürür. Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Yaraları iyileştirir. Bağırsak kurtlarını düşürür.

Keçisakalı

Ağrılara, cilt hastalıklarına, romatizmaya iyi gelir. Kal­bi kuvvetlendirir. Nefes darlığına ve astıma faydalıdır. Diş ağrılarına, diş eti ve bademcik iltihaplanmalarına karşı kullanılır. Yatıştırıcı ve kanı temizleyici özelliği var­dır. İdrar ve ter arttırır. Midede ve bağırsaklarda görülen ağrıları giderir. Vücudu temizler.

Kına Ağacı

Ayak terlemelerini engeller. Uyuz ve egzamayı geçirir. Guatr hastalığında yararlıdır. İdrar zorlanmaları, sarılık, gastrit ve kolit hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır. Ağız yaraları ve deri çatlaklarını da tedavi eder.

Kınakına

İştah açar. Vücuda güç verir. Kabızlığı giderir. Ateş düşürücüdür. Sıtmayı tedavi eder. Tifo hastalığında yararlıdır. Mikroplu ve ağır hastalıkların iyileşmelerinin kısa zamanda atlatılmasında faydalıdır. Deri kaşıntıların­da etkilidir.

Kırk Damar Otu

Kesiklerde ve çıbanda yararlıdır. Burun kanamasını keser. Nefes darlığını giderir. Yaraları iyileştirir. Kandaki şeker miktarını düşürür.

Kızılcık

Kabuklarının ateş düşürücü etkisi vardır. İshali keser. Kabızlık yapar. Ağız tadmdaki sorunları giderir ve ağız yaralarını geçirir. Şurubu vücuda enerji verir.

Kiraz

İdrar attırır. Böbreklerde biriken zararlı maddelerin atılmasına yardım eder. Kabızlığı giderir. Kanın temiz­lenmesinde faydalıdır. Nıkris, romatizma ve damar sert­liğinde faydalıdır. Karaciğer şişmesine iyi gelir. Safra akışını normalleştirir. Sivilceleri önler. Susuzluğu giderir. İshali geçirir. Ateş düşürücüdür. Çiçekleri göğsü yumuşatır ve öksürüğü giderir. Ağrı dindirir.

Kokulu Yonca

Vücuda ferahlık verir. İshali keser. Romatizma ağ­rılarını iyileştirir.

Koruk

İştah açıcıdır. Kurdeşende yararlıdır. Göz ağrılarını dindirir.

Koyun Otu

Cilt hastalıklarına, ağızda ve boğazda yaşanan sorun­lara iyi gelir. Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Mide hastalıklarını giderir. İdrar attırır. “.

Köpek Dili

Cilt hastalıklarına, öksürük ve ağrılara iyi gelir.

Kral Otu

İshali keser. Damar sertliği ve nikriste yararlıdır. Mide sorunlan ve bağırsak bozukluklannı giderir. Kani temizler.

Kudret narı

Egzama ve diğer cilt hastalıklarında yararlıdır. Mide ül­serini tedavi eder. Yaralann çabuk kapanmasını sağlar.

Kurt Bağrı

Cilt kurumasında faydalıdır.

Kuşburnu

Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Midede gerçekleşen kramplara ve sindirim sistemi zor­luklarına karşı yararlıdır. Vücuda ferahlık sağlar. İdrar at­tırır, ishali geçirir. Gözdeki sorunları giderir. Vücuttaki kanı temizler. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Basur tedavisinde de etkilidir.

Kuşkonmaz

İdrar attırır ve idrar yollarını temizler. Vücuttaki kanı temizler. Sinirleri güçlendirir. Zihinsel yorgunlukları giderir. Kalp hastalıklarından kaynaklanan ödemleri giderir. Karaciğer ve böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar. Karaciğer şişliğini indirir. Dalak hastalıklarında yararlıdır. Sivilce ve egzamanın iyileşmesinde yardımcı olur. Kandaki şeker miktannı düzenler. El ve ayaklarda görünen şişlikleri indirir. Böbreklerde oluşan toksinler­den arıtır ve besinlerin hazmedilmesini kolaylaştırıyor. Bel soğukluğu ve böbrek sorunu olanlarla, sinirli kim­selerin aşırı miktarda kullanmaması gerekmektedir.