Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

5

Sigara kullanımı, hamileyken fetusun rahimde gelişimini kısıtlar ve bu bebekler ani ölüme daha çok meyillidirler. Ayrıca daha az görülse de, erken doğuma, hatta fetusun rahimde ölmesine neden olabilir.

Anne adayı, hamileyken hayatını gözden geçirmeli ve uygun şek­ilde yaşamalıdır.

İçki içmenin yarattığı etkiler, sigaramnkilere göre daha farklıdır. Az şekilde alkol alınmasının hamilelikte bir sakıncası yoktur. Mamafıf, ağır bir alkol tüketimi, potansiyel yan etkilere neden olur, bunun sonu­cunda çocuk disabled olabilir.

Ayrıca anne açısından da, anne fiziksel travmaya ve hayati enfek­siyonlara (Hepatit B, HIV gibi) daha meyilli olur.

Sigara ve alkol tüketimi hamilelikte hiçbir zaman iyi değildir.

SİGARA İÇMEK

Hamilelikte sigara tüketiminin yarattığı sonuçlar nelerdir?

Şüphe yok ki; sigara içmek hamileliğiniz için kötüdür. Bu yan etk­iler arasında, düşük, düşük doğum kilosu, kanama ve bebeğin doğum öncesinde ve sonrasında ölümü gibi örnekler vardır.

Hamilelikte sigara içmek neden zararlıdır?

Sigara içtiğiniz zaman, sirkülasyonunuza; nikotin, karbon monoksit ve siyanür gönderirsiniz. Bu, gelişmekte olan bebeğe oksijen ulaşımım azaltır. Ne kadar çok sigara içerseniz, risk o kadar artar. Hamilelikte sigara içmek neden kanama riskini arttırır?

Plasentada oksijen alımında direkt olarak azalma görülür. Buna isti­naden, plasenta ayrılması ve plasenta prevya da, sigara içenlerde yaygın olarak görülür. Bu iki problem de fetus kaybına neden olabilir.

Neden düşük doğum kilosu bu derece kötüdür?

Fetusun kronik oksijen açlığından doğan direkt sonuçtur. Ayrıca doğumda, doğum ve hastalık riskini de arttırır. Küçük bir fetus, doğum zorluğuyla zor başa çıkar ve bu acil sezaryen doğum riskini arttırır.

Neden sigara içen kadınlarda, bebek kaybı daha çok görülür?

Doğum öncesinde veya doğumda yaşanan bebek ölümleri, sigara içen annelerde, içmeyenlere göre iki katı fazladır. Bu bebekler sigaranın direkt etkisi olabilecek hamilelikte şiddetli kanama, zarın erken yırtılması, erken doğum gibi nedenlerden kaybedilebilir.

Tabi kendi kendine olan düşük için sigarayı suçlayamayız değil mi?

Kendi kendine olan düşükler, sigara içenlerde oran olarak %25 daha fazla görülür. Bir de ileri yaşta annenin sigara içmesiyle kromozomlar­la ilgili anomaliler olabileceği düşünülmektedir.

Sigaranın uzun vadede etkileri var mıdır?

Hamilelikte ve doğum sonrasında sigara içenlerin çocukları, fiziksel ve zihinsel olarak daha az gelişim gösterirler. Ayrıca düşük kilolu ve daha kısa boylu oldukları da gözlemlenir.

Hamilelikte sigara içmeyi kesmek faydalı mıdır?

Evet. Ne kadar erken keserseniz, o kadar faydalı olur. Ayrıca sigarayı bırakmak için, hamilelik çok iyi bir zamandır.

Çocuk için başka problemler var mıdır?

Evet. Sigara içiyorsanız, çocuğunuzda astım ve kulakta duyma problemi riski artar.

Aynca, emzirirken de sigara süte etki eder.

Hamilelikte sigarayı keserek, bebeğe bir yan etki oluşur mu?

Kesinlikle hayır.

ALKOL

Hamilelikte alkol tüketiminin yan etkileri var mıdır?

Evet. Negatif etki, tüketilen alkol oranına göre artar.

Bu, belli bir derece alkol tüketilmesinin güvenli olduğunu mu gösterir?

Evet. Haftada 15 ünite tüketiminin bir zararı yoktur.

Alkolün yan etkileri nelerdir?

Yoğun içki içen bir kişi, düşük kilolu bebek doğurma riski taşır. Küçük bebekler doğum sonrasında hastalıklara daha çok meyilli olurlar.

Aşırı içki tüketen kişilerin bebeklerinde “fetus alkol sendromu” görülür. Bununla, bebekte aşırı gelişim kısıtlanması, nörolojik anom­aliler, gelişim

gecikmesi, zihinsel zayıflık ve deformasyon oluşur.

Fetus alkol sendromu ne kadar sık görülür?

İstatistikler ülkeden ülkeye göre değişir. Fakat aşırı alkolün kötü sonuçlar yarattığı bir gerçektir.

Her aşırı alkol tüketicisinin bebeğinde fetus alkol sendromu görülür mü?

Hayır. Aslında, her üç anneden bir tanesinde bu durum görülür.

Alkol ünitesi nedir?

Bir ünite; lOgr. alkole denktir. Bu mesela; bir bardak şarapta görülür.

Doğumda, fetus alkol sendromu hemen tanınabilir mi?

Herzaman değil, özellikle annenin alkolle ilişkisi bilinmiyorsa ve fetusun yüzündeki deformasyonlar belirmemişse. Bu tip durumlarda, uyanlar nörolojik anomalilerle ortaya çıkar. Bu çocukta ileride asabiyet ve hiperaktivite gözlemlenebilir.

Fetus alkol sendromu bu derece ciddi midir?

Bu konuda şüphe yoktur. Amerika’da zihinsel geriliğe neden olarak belgelenmiştir.

Peki ya anne için ne söylenebilir?

Aşırı alkol tüketimi kişiye hamileyken de, değilken de ciddi zarar­lar verir. Sağlığını etkileyebilir, karaciğerine, pankreasa e beyne zarar verebilir. Bunlardan bazıları ciddi ve hayati durumlar olabilir.

Eğer hamile bir kadın aşırı alkol tüketiyorsa, bundan vazgeçmeli midir?

Evet. Her ne kadar zor olsa da, hastaneden yardım alınarak bu yapılabilir. Akut detoksifıkasyon süresi 3 ile 7 gün arası sürer. Bu sürenin sonunda, besinsel yetersizlikler kontrol edilmelidir. Çoğu vakalarda vitamin takviyesi uygulamak gerekir.

Eğer ciddi bir alkol tüketicisiysem ve bağımlıysam, medikal yardım almadan bırakabilir miyim?

Bu tavsiye edilmez. Bu vazgeçme semptomları harap edebilir. Alkolün kesilmesiyle, epilepsi tarzı krizler ortaya çıkabilir. Bağımlıysanız, bir hastanede bırakma işlemi için yardım almanız gerekir.

Doğumdan sonra ne olur?

Kişi, hamlelikte başarılı bir şekilde içkiyi bırakabildiyse, doğum sonrasında da devam edebilmesi için desteklenmelidir.

Aşırı alkol tüketen bir anne, emzirebilir mi?

Bu tartışılır. Alkol sütten geçer ve böylece bebek de anne kadar alkol alır. Bu durumda, emzirmeme daha çok tavsiye edilir. Alkol, süt üretimini de azaltır. Bebek yeterince süt alamayınca huzursuz olur, böylece anne de huzursuz olur ve daha çok alkol tüketir. Bu bir kısırdöngü olabilir.

Eklemek İstedikleriniz