“H” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Hatmi

Ağız, boğaz ve diş eti iltihaplarını iyileştirir, nezle ve bronşitten kaynaklanan şikâyetleri giderir. Bağırsak il­tihaplarını geçirir. Sancıları dindirir. Dövülmüş hatmi tanelerinin vücuda sürülmesi, sivrisinek ve böcek sok­malarını engeller.

Hardal Tohumu

Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılmak­tadır.

Haşhaş

Ağrı ve sancılan gidericidir. İshali önler.

Havacıva

Bağırsak hastalıklarında yararlıdır. Kabız ve yara iyileştiricidir. Ağnları dindirir.

Havlıcan

Göğsü yumuşatır. İştah açıcıdır. İdrar attırır. Vücuda kuvvet verir. Mide, bağırsak gazlarını engeller. Mideyi güçlendirir. Tükürük ifrazatını artırır. Hava yutulmasını önler. Grip. ve soğuk algınlıklarında vücut ısısının yük­selmesini sağlar. Baş ağrısı ve baş dönmelerine iyi gelir. Romatizma ve nikrisin şikâyetlerini azaltır.

Havuç

Kronik kabızlığa iyi gelir. Çocuk ishallerini engeller. Bağırsak iltihaplarını geçirir. Mide ye bağırsak kanamalarına, kansızlığa son verir. Anne sütünü artırır. Cildin kurumasını engeller ve canlılık verir. Yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Böbrek ağrılarını dindirir. Vücuda güç verir. Bronşit, astım, ses kısıklığında göğsü yumuşatır, ferahlık verir. Veremde etkilidir. Mide ve oniki parmak ülserinden kaynaklanan sorunları önler. Kalp hastalıkları ve damar sertliğinde faydalıdır. Bağır­saklarda oluşan gazların giderilmesini sağlar. Adet gün­lerinin düzenli ve ağrısız geçmesini sağlar. Diş etlerini güçlendirir. Yüzde ve boyunda oluşan kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Görme gücünü yükseltir. Kadın­lardaki kalp rahatsızlıklarını, felç tehlikesini, kalp krizini ve beyin kanaması riskini azaltır. Erkeklerdeki koles­terol oranını düşürüp, akciğer kanseri tehlikesini yarıya indirir. Göz hastalıklarını da önler. Gözleri yaşlılıkta or­taya çıkan görme zayıflığından koruduğu gibi göz has­talıklarını önler. Mide ve bağırsak kanamalarını, ülser­deki sorunları, kansızlığı giderir. İdrar ve bağırsak gaz­larını söktürür. Kansere karşı etkilidir. Bağışıklık sis­temini güçlendirir.

Hayıt

Sancıları keser. İdrar attırır. Aybaşı kanamalarını düzenler. Anne sütünün artmasını sağlar. Hazımsızlığı giderir. Karın ağrısını ve ishali engeller. Ayak şişlerini in­dirir. Böcek sokmalarında faydalıdır.

Hercai Menekşe

Cilt hastalıkları ve özellikle egzamada faydalıdır. İdrar attırır. İdrar yollarındaki iltihapları geçirir. Öksürüğü keser. Damar sertliği ve sarılıkta da kullanılmaktadır.

Hezeran Çiçeği

Uyuz hastalığında, bit tedavisinde ve ciltte oluşan parazitlere iyi gelir. Migreni geçirir. Bağırsaklarda görülen parazitlerin düşürülmesini sağlar.

Hıyar

Vücut yorgunluğunu giderir ve enerji verir. İdrar at­tırır. Romatizma ve eklem ağrılarında yararlıdır. Susuz­luğu giderir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Ter bez­lerinin düzenli çalışmasını sağlar. Cilde tazelik verir. El, yüz, boyun kırışıklıklarını ve lekeleri geçirir.

Hindiba

Egzama, güneş yanıkları ve böcek sokmasında fay­dalıdır. İdrar attırır. Balgam söktürür. Nikris ağrılarını azaltır. Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürül­mesine yardımcı olur. Vücuda güç verir.

Hint Yağı Ağacı

Kabızlığı giderir, müshil olarak kullanılır. Saçkıranda yararlıdır. Saçların dökülmesini önler.