“G” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

2

Gözlük Otu

Mide ve bağırsak gazlarını geçirir. Göz nezlesi ve göz iltihaplarına faydalıdır.

Greyfurt

Kanı temizler. Bedensel ve zihinsel yorgunluklara iyi gelir. Felç ve kanamaları önler. Karaciğerin normal çalış­masını sağlar. Safra ifrazatını arttırır. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar tutukluğunu giderir, bol miktarda idrar attırır. Vücutta biriken suyu ve zehirli atıkları atar. Akciğer ve göğüs hastalıklarında faydalıdır. Kansere kar­şı koruyucu özellik taşır. İştah açar. Vücuda gençlik ve enerji verir. Kolesterol oranını düşürür. Ülser ve tan­siyonu olanların fazla kullanmaması gerekir.

Gül

Göz kanlanmaları ve göz nezlelerinde yararlıdır. İs­hali engeller. Mikropları yok etmekte kullanılmaktadır. Boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Ayrıca krem ve parfümeri sanayinde kullanılır.


Gelincik

Uykusuzluğu geçirir. Yanıkları tedavi eder. Bronşit, nefes darlığı, astım ve göğüs nezlesinde rahatlık sağlar. Boğmacayı keser. Öksürük kesicidir. Kan tükürme ve kan kusmayı engeller. Rahatlatıcı etkisi vardır.

Gül Hatmi

Vücudu rahatlatıcı etkisi vardır. Balgam attırır. Nezle ve öksürükten kaynaklanan şikâyetlere iyi gelir. Boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarını tedavi eder. Bağırsak il­tihaplarını giderir.

Günlük

Nefes darlığını giderir, vücudu rahatlatıcı etkisi var­dır. Tütsü olarak kullanılır. Yatıştırıcı ve güç vericidir. Kabız, idrar ve adet söktürücüdür. Romatizma ağrılarını dindirir.

Güvey feneri

Karında toplanan suyun boşalmasına yardım eder. İd­rar attırır ve ter söktürür. Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Sarılıkta da et­kilidir.

Güzel avrat otu

Genellikle ağrıları dindirmek için kullanılır. Mide, kalp, bağırsak, astım, beyin ve sinir hastalıklarında kul­lanılmaktadır.