“F” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Fare Kulağı

Sinir bozukluklarını giderir. İştah açıcıdır. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Nezleyi keser. Göğsü yumuşatır, öksürüğü giderir, balgam söktürür. Diş ağrıların! keser. Görme zafiyetinde de yararlıdır. Mideye karşı yararlı, yatıştırıcı ve spazm gidericidir. Yaralar için hazırlanan ilaçların bileşiminde vardır.

Fesleğen

Hazımsızlığı önler, öksürüğü keser, baş dönmesini giderir. Zafiyeti giderir. Arı sokmasında yararlıdır. Ağız yaralarını iyileştirir. Fesleğen kokusu; sivrisinek ve tah­takurusu gibi haşaratı kaçırır. Rahatlatıcı, midevi, idrar attırıcı ve gaz söktürücüdür Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Kuvvet verir ve cildi rahatlatır. Fesleğenli saç losyonları; saç derisini ve kökünü güçlendirir. Fes­leğen yağıyla selülitlere de iyi gelmektedir.

Fındık

Vücudu güçlendirir. Bedensel ve zihinsel yorgunluk­lara iyi gelir. Öksürüğü keser. Hastalıkların çabuk iyileş­mesini sağlar. Varise faydalıdır. Böbrek ağrılarını giderir, böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesinde faydalıdır. Bağırsak solucanlarını düşürür, Sarada fay­dalıdır. Mideleri hasta olanlar, damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikâyet edenler, çok fazla yememelidirler.

Frenk Maydanozu

Basur memelerinin verdiği şikâyetleri giderir. İdrar at­tırır ve aybaşı kanı söktürür. Suyu, kirpiklerin uzamasını sağlar.

Frenk Üzümü

Vücudu rahatlatıcı etkisi vardır. İştah açar, hazmı kolaylaştırır, idrar attırır. Böbreklerde oluşan taşların düşürülmesinde faydalıdır. Karında toplanan suyu atar. Karaciğer şişliğini geçirir. Sarılığa iyi gelir. Romatizma ve eklem kireçlenmelerinde de faydalıdır. Sindirim yolların­daki iltihapları temizler. Şurubu çok besleyicidir.

Funda

Böbreklerde oluşan kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. İshali geçirir, idrar attırır. Mikriste de fay­dalıdır. Anne sütünü artmasını sağlar. Ağrıları keser. Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi, çıban ve egzamada faydalıdır. İdrar yollarını temizler.