Evde İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

3

Ateşin ve kusmanın olmadığı veya günde 2 defadan faz­la kusmanın gözlenmediği, ishal sayısının 3-4 ten fazla ol­madığı, kakada kan ve balgam olmadığı, çocuğun keyfinin bozulmadığı, halsizlik olmadığı ve hasta rahatça sıvı gıdaları alabildiği zaman ishal evde tedavi edilebilir.

Eczanelerde ishal tedavisi için Özel hazırlanmış kısaca AST (Ağızdan sıvı tedavisi) adı verilen, üzerinde nasıl sulandırılacağı ve nasıl kullanılacağı yazılı tozlar satılmaktadır. Kaynatıldıktan sonra soğutulmuş 1 litre suya bir paket toz katılıp iyice karıştırılır. 2 yaşından küçüklere her dışkılama-dan sonra 50-100 ml, daha büyükler için ise 100-200 ml içirilir. Çocuk kusarsa sık aralıklarla daha az miktarlarda içirilir. Mesela 2-3 dakikada 1 yemek kaşığı verilir. Kusma olu­yor diye sıvı vermeyi kesmek doğru değildir. Kusan çocuk yan yatırılarak kusmuğun hava yollarına kaçması önlenir. 3 aylıktan küçük çocuklarda bir defa AST verilirse diğerinde kaynatılıp soğutulmuş su verilerek uygulanır.

AST temin etme imkanı yoksa 1 litre kaynatılıp soğutul­muş suya, 10 çay kaşığı toz şeker, yarım çay kaşığı tuz ve ya­rım çay kaşığı yemek sodası katılarak basitçe hazırlanan AST çocuğa içirilmeye başlanır. Temin edilince sağlık ocaklarında verilen veya eczanelerde satılan AST içirilmeye başlanır.

Anne sütü alan bebeklere ağızdan sıvı tedavisi sırasında emzirmeye devam edilir. Karışık besleme uygulanan bebekle­re anne sütüne ilave olarak kullandığı mama yerine ishal için hazırlanmış özel mamalar da verilebilir.

Yapay beslenen 6 aylıktan küçük bebeklere mama veya ayran yarı yarıya sulandırılarak verilir. İshal için hazırlanmış özel mamalar da verilebilir. Bunlara ilave olarak muz, havuç suyu, elma suyu, şeftali suyu ve püreleri verilebilir. 6 aylık­tan büyük bebeklere içine ekmek ufalanmış ayran veya yo­ğurt verilebilir.

1 litre suda 2 çorba kaşığı pirinç kaynatılır. Suyu süzülür. Elde edilen pirinç suyu saf olarak verilebildiği gibi içine ecza­nelerde satılan AST (ağızdan sıvı tedavisi) tozlarından 1 lit­re pirinç suyuna 1 paket atılarak da verilebilir. Pirinç suyu içi­ne yoğurt katarak vermek de mümkündür.

İshal tedavisi gören çocuklara yoğurt, ayran, patates püre­si, su ile yapılmış muhallebi, pirinç lapası veya pirinç çorba­sı, az şekerli çay ve yağsız çorbalar verilebilir. İshal durana kadar fazla posa bırakan çiğ sebzeler birkaç gün verilmez. Yiyeceklerin yağsız veya az yağlı olmasına dikkat edilir.

Evde uygulanan ağızdan sıvı tedavisi sonuç vermez, çocu­ğun şikayetleri artış gösterirse bir çocuk doktoruna götürül­melidir.

Eklemek İstedikleriniz