Emzirme

0

Düşük sosyo-ekonomik gruplarda, az bilgi veya yanlış bil­gilendirmeden dolayı biberonla besleme daha çok yaygmdır.

Anne sütü normal süte göre çok daha süper bir formüldür. Birçok avantajı vardır, bunları kısaca burada anlatacağız.

Çok emzirilmemesi gereken durum vardır ki; bunlar da çok az anne için geçerlidir.

Bazen de annenin denemelerine ve isteğine rağmen emzirimeme durumları vardır. Tüm bunları burada anlatacağız.

Bebeğe faydalan gibi, anneye de emzirmenin sağladığı faydalar vardır. Bunlar, annenin bu süreçte hamile kalmaması, hamilelikte alı­nan kiloların kolayca verilmesi gibidir.

SÜT ÜRETİMİ

Neden süt hamilelikte üremez?

Hamilelikte çok yüksek östrojen hormonu olduğundan, bu süt üreti­mini sağlayan prolaktin hormonunu engeller.

Doğumdan ne kadar sonra süt üretilir?

Doğumdan hemen sonra östrojen seviyesi düşer ve yerine prolactin yükselir ve süt üretimim harekete geçirir. 48 saat sonra süt üretilmeye başlar ve dört günün sonunda tamamen süt gelir.

Bebek yemek için 48 saat beklemeli midir?

Hayır. Doğumdan hemen sonra göğüs protein yüklü ‘kolostrum’ adlı bir sıvı salgılar. Bebek bununla beslenebilir. Emme konusunda bebek desteklenmelidir, çünkü emme sütün gelişini arttırır.

Sütün içinde prolaktin haricinde başka önemli hormonlar var mıdır?

Evet. Prolaktin dışında başka hormonlar da süt salgılanmasında, daha az ama yine de önemli rol alırlar. Bunlar; insülin, oxytocin ve tiroid hormonlarıdır. Negatif yönde olsa da, östrojenin de önemli rolü vardır.

Östrojen seviyesi düşük olmalıdır ki; süt üretimi kolay olabilsin.

O zaman emzirme süresince prolaktin seviysi yüksek olmalıdır. Hayır. 14-16 haftadan sonra prolaktin seviyesi düşer ama emme işlemi olduğu sürece süt üremeye devam eder.

İstenilen miktarda süt üretimi için annenin yapabileceği birşey var mıdır?

Evet. Anne sadece bol miktarda sıvı almalıdır. Bunun dışında hor­monların vücuttaki rolleri durumu belirler.

BESLEME MODELLERİ

Yeni doğan için beslenmeler arası ideal süre nedir?

Besleme istek üzerine olmalıdır. Açlık, doğal bir içgüdüdür ve ihtiyaç duyduğunda bebek talebini gösterecektir. Bebeği fazla ya da az beslemek problem olmaz. Bebek doyduğunda, yine de tekrar vermek için ısrar edilirse, memeyi reddedecektir.

Talep etme haricinde kaale alınacak başka besleme modeli var mıdır?

Yemek saatlerine düzene oturtmak isteyen anneler için, genel olarak bebeklerin 3-4 saatte bir beslendiklerini bilmeleri uygundur.

Tüm gün çalışan ve emzirmeye devam etmek isteyen bir anne için güçlükler var mıdır?

Bir çok güçlükler vardır.

Herşeyden önce emzirme ve biberonla besleme formülleri beraber idare edilecektir ki; ideal olan bu değildir.

İkincisi, emme işlemi azaldığından, süt üretimi de azalacaktır. Üçüncüsü, göğsün şişmesi ile sıkıntı yaşanabilir.

Yukarıdaki sorunları gidermenin bir yolu yok mudur?

Anne süt çekerek biriktirebilir. İş ortamı müsaitse, anne sütü çeke­bilir. Bu, şişmeyi önler ve de süt üretimine de yardımcı olur.

Her öğün için ne kadar süt gerekir?

Bebeğin kilosu başına 20 ml kadar sütün yeterli olduğu hesaplanmıştır. 5 kg’lik bir bebeğin ihtiyacı 100 mi kadardır. Tabi bebekten bebeğe bu oran biraz farkeder.

Bebeğin kilo değişiklikleri nasıl olur?

Her anne bilir ki; bebek doğduktan sonra biraz kilo kaybeder. Doğum kilosu bir hafta içinde geri kazanılır, bazen bu daha uzun süre­bilir. Bundan sonra, 3 ay boyunca bebek yaklaşık günde 30 gr. kadar ,,alır. Bu, bir ay içinde yaklaşık 1 kg aldığını gösterir. Bebek 3 ay sonra kilosunun iki katına, 6-8 ay içinde de, doğum kilosunun üç katına ulaşır.

EMZİRMENİN AVANTAJLARI

Neden emzirme bu kadar önemsenmektedir?

Bu doğal mucizenin anne için de bebek için de birçok faydası vardır.

Bu süt özellikle bebek içindir ve bebeğin ihtiyacı olan tüm besinler uygun miktarda, sütün içinde mevcuttur.

Emme hareketi rahim kasılmalarını destekler, böylece rahim çok çabuk küçülür.

Bu süt, temiz, virüsten arnmış güvenli ve gereken ısıdadır.

Anne sütünün bebeği koruyucu etkisi olduğu doğru mudur?

Evet. Kolostrum da, anne sütü de antikor açısından zengin olup bebeğe pasif bağışıklık sağlar ve böylece onu enfeksiyonlara karşı korur. Bu tip bebeklerin pek alerjik olmadıkları da savunulur.

Anneye sağladığı faydalar var mıdır?

Evet.

İlk olarak, annenin çok çabuk eski kilosuna dönmesini sağlar. İkincisi, hamile kalmayı önleyici bir özelliği vardır. Üçüncüsü kadının ileride meme kanseri olma riski azalır.

Beslenme açısından bakıldığında, mamanın anne sütüne göre üstün olamayacağını görmekteyiz.

Formül preparasyonlarınm da anne sütüne en yakın şekilde hazır­landığı doğrudur. İnek sütü, anne sütüne kıyasla A,B, C, D & E vita­minleri açısından daha zayıftır. Mamalarda bu vitaminler açısından kuvvetlendirilmiştir. Ama yine de anne sütünde koruyucu antikorlar mevcuttur, bunlar hayati önem taşır. Ayrıca bebeği koruyan natürel pro­teinler de anne sütünde mevcutur. Tüm bunlar, inek sütünde veya hazır mamalarda bulunamazlar.

Tüm bunlar sanki mama veya inek sütü ile bebeği beslemenin tehlikeli olduğu anlaşılıyor?

Tehlikeli fazla bir yorum olur. Anne emzirebilecek durumdaysa, bu açıdan desteklenmeli ve sütün bebeğe faydalarını bilmelidir. Ama yine de anne emzirmek istemiyorsa, hazır mamalar anne sütü kadar mükem­mel olmasalar da, yine de sütün yerini tutabilecek niteliktedirler.

FİZİKSEL ENDİŞELER

Küçük göğüslü olan bazı kadınlar, ilk kez anne olduklarında, süt­lerinin yeterli olmayacağını düşünürler. Bunun bir etkisi var mıdır?

Göğsün büyüklüğü süt üretimini etkileyen en son etkenlerden biridir. Göğüs yapısındaki yağ oranı büyüklüğünü belirlerken, bunun sütle ilgisi olmaz. Sütün üretimini gerçekleştiren salgı bezleridir.

Süt ayrıca emme işlemine bağlı olarak da ürer.

Ufak göğüslü bir anne bu konuda endişelenmemelidir.

Diğer bir genel kaygı da, emzirmenin, göğüs şeklini değiştire­bileceği ve artık eskisi kadar diri olamayacağına dairdir. Bu doğru mudur?

Eskiden göğüs bir seks organı olarak algılanırdı. Tabi bu açıdan düşünüldüğünde durum değişir. Ama zaten hamilelikle beraber göğüste yeterince boyut ve şekil olarak değişiklikler meydana gelir. Emzirmenin bunda artı bir etkisi yoktur. Eğer hamilelik değiştirmemişse, emzirme de değiştirmez.

Kozmetiğin de bu konuda yapabileceği pek birşey olmadığını bilm­eniz gerekir.

Hamilelik süresince göğüslerde meydana gelen değişiklikler, hor­monların yarattığı etkinin direkt sonuçlandır. Cilde dıştan bir müdahale durumu değiştirmez.

BESLEME TEKNİKLERİ

Emzirme teknikleri, anne açısından ne kadar kolaydır?

Bu kişiden kişiye göre değişir. Dünyanın her yerinde ilk olarak emziren annelere hemşireler bu konuda yardımcı olurlar. İlk olarak bebeğin, göğsü iyice kavradığından ve göğüs ucunun tamamen bebeğin ağzmda olduğundan emin olunmalıdır.

Emzirme başarıyla gerçekleştiyse, kadın hangi göğsüyle emzireceğine nasıl vermelidir?

Standart olan her iki göğüsle de emzirmektir. Bir göğsün tamamen boşaldığından emin olununca, diğerine geçilmelidir. İlk dolan süt pro­tein ve su açısından zenginken, daha sonra dolan yağ açısından zengindir. Bu yüzden bir göğüs tamamen boşalana kadar emzirmek önemlidir.

Bazı kadınlar, tüm iyi niyetlerine rağmen, göğüs ucu rahatsı­zlığından emzirmeye devam edemezlar. Buna bir çare var mıdır?

bu, önemli bir konudur. Ama gerekli yardımla durumun çaresine bakılabilir. Meme ucuna takılan bir alet bu konuda yardımcı olabilir.

Emzirme ile ilgili kurumlar bu konuda her türlü yardımı ve desteği verirler. Çoğu ülkede bu tip servisler mevcuttur. Bu sayede bu tip prob­lemler çok az yaşanır.

Gelişmiş ülkelerde, orta sınıf kadınların, alt sınıf kadınlara göre daha çok emzirdikleri görülür. Bunun nedeni nedir?

Bu doğrudur, tamamen insanların bilgilendirilmesiyle ilgili bir problemdir. İyi eğitim almamış kişiler bu konuda yeterince bilgiye sahip olmadıklarından, yanlış yapabilirler. Bu sosyo ekonomik bir problem olduğundan, düzelmesi uzun sürecektir.

Bazı yerlerde toplum içinde emzirmek doğru bulunmaz.

Evet, bu kültürel anlayışla ilgilidir. Ama artık çoğu işyeri ve mağazalarda bile bunun için ayrılmış bölümler vardır. Her ne kadar bazı insanlar bunu garipsese de, zamanla alışılacaktır, çok doğal bir olaydır.

Bir kadın ne kadar süre emzirir?

Bu konuyla ilgili kesin e katı kurallar olamamalıdır. 10 haftadan itibaren bebeğin beslenme düzenine, meyve suyu tarzı likit beslenme eklenmelidir. Katı yiyeceler, 14-16 haftadan önce verilmemelidir. îlk üç ay bebeğin beslenmesi açısından, anne sütü yeterlidir.

Bazı anneler, bebeği 6. ayda, diğerlei ise 12. ayda sütten keserler. Hatta bazıları 18-24 aya kadar emzirirler. Herkes kendi isteğine göre hareket etmelidir.

12 aylık bir bebek tam yağlı bebek sütü ile beslenmeye hazırdır.

Eklemek İstedikleriniz