Emziren Annenin Beslenmesinin Önemi

1

Annenin bebeğini emzirmek için ürettiği süt, almış olduğu besinlerden ve kendi vücut depolarından elde edilir. Emziren bir anne yeterli beslenmezse, hem sütü az olur hem de vücu­dunda depoladığı gıdaları daha çok harcadığından sağlık so­runları ortaya çıkabilir. Örneğin, yeteri kadar kalsiyum al­mazsa, süt içinde kaybettiği kalsiyum annenin kemiklerinde ki ve dişlerindeki kalsiyum depolarından sağlanır. Bu da diş çürüklerine ve kemiklerde zayıflamaya yol açabilir. Bu ne­denle anne kendi beslenmesi için gerekli gıdaların yanında bebeğine verdiği süt içerisinde kaybettiği maddeleri de karşı­layacak şekilde ek besinler almalıdır. Yani hem kendisi için hem de bebeği için yemelidir.

Emziren bir anne günde toplam 2-3 litre kadar su, süt, ho­şaf, meyve suyu, ayran limonata çorba gibi sulu gıdalar almalıdır. Günlük beslenmesine ek olarak şu gıdaları alması fay­dalı olur.

  • 2-3 su bardağı süt veya yoğurt,
  • 1 adet yumurta veya bunun yerine 2 adet kibrit kutusu büyüklüğünde et ürünü ya da beyaz peynir,
  • 3 ince dilim ekmek veya bunun yerine 3 porsiyon çorba ya da kuru baklagil,
  • 2 porsiyon meyve

Anne, iyot eksikliğini önlemek için, evde iyotlu tuz kullan­malıdır. Aşırı çay ve kahve tüketimi süt verimini azaltabilir ve bebekte huzursuzluk yapabilir.