“E” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Ebegümeci

Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir. Kabızlığı giderir, mide ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlar. Mi­de bulantısı ve kusmaları önler. Mide ağrısını keser. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Bronşit, nefes darlığı, nezle tedavi­sinde kullanılır. Lapası çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamalarına iyi gelir. Dişeti hastalıklarını tedavi eder. Burun tıkanıklığını giderir. Tahriş olan cildi dış et­kenlere karşı korur. Cildi nemlendirir ve yumuşatır. Kan dolaşımının hızlandırılmasına yardımcı olur ve bağ dokusunun elastikliğini arttırır. Ayrıca gözaltındaki kırışık­lara ve şişliklere de iyi gelmektedir.

Ebucehil Karpuzu

Eklem, romatizma ve nikris ağrılarını dindirir. Kaşıntı­ları geçirir.

Eğir Kökü

Ter attırır. Gaz söktürücü ve antispazmotiktir. Genel­likle prostat ve romatizma tedavilerinde kullanılır.

Eğir Otu

İdrar attırır ve adet söktürür. Ateşi düşürür ve ağrıları dindirir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide ekşime­sini geçirir. Mide ülserini iyileştirir. İştahı açar. Ter attı­rır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Kusturur ve aksırtır. Ra­hatlatıcı etkisi vardır. Sarılık ve nikris tedavisinde kulla­nılır.

Ekşi Elma

Mide ve bağırsak gazlarını çıkarmaya yarar, iltihapları giderir.

Elma

İdrar attırır, vücutta biriken zararlı maddelerin atılma­sında yardımcı olur. Sinirleri ve adaleleri güçlendirir. Ka­nı temizlediği gibi kolesterolü de düşürür. Kabızlığı iyi­leştirir. Beden ve zihin yorgunluğuna son verir. Hamile­lik dönemlerinde rastlanan bulantı ve kusmaları azaltır. Hastalıkların çabuk atlatılmasına yardımcı olur. Böbrek­lerde oluşan kum ve taşların düşürülmesinde de faydalı­dır. Damar sertliği Ve kalp krizlerini önler. Şeker hastala­rı için yararlıdır. Kandaki şeker miktarını azaltır. Dizante­ri ve paratifoda iyileşmeye yardım eder. Öksürüğü iyileş­tirir. Kompostosu ateşi düşürür, susuzluğu keser, uçuk­ları geçirir. Cildin taze ve güzel kalmasını sağlar. Göz ve kulak ağrılarında da faydalıdır. Kolesterolü ortadan kal­dırır. Sindirimi kolaylaştırır. Kokusun rahatlatıcı etkisi vardır. Kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da son derece faydalıdır.


Eğrelti Otu

Memeli basur ve variste yararlıdır. Bağırsak solucan­ları ve tenyaları düşürür.

Enginar

Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler. Şeker has­taları için çok faydalıdır. Bedeni ve ruhi bitkinliği gider­diği gibi vücuda da zindelik sağlar. Sinirleri güçlendirir. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önleyicidir. Karaciğer hastalıklarının çabuk geçmesine yardımcı olur. Sarılıkta faydalıdır. İshali ve romatizma şikâyet­lerini giderir. Mide ve bağırsakları temizler. Kandaki üre ve kolesterolü düşürür. İdrar attırır. Kandaki şeker mik­tarını düzenler. Böbreklerde oluşan kumların dökül­mesine yardımcı olur. Meme, prostat ve rahim ağzı kan­serine karşı iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir. Emzikli kadınlar, böbreklerinde veya mesanelerinde iltihap olanlar yememelidir.

Ergeç Sakalı

Böbrek mesane ve idrar yollarındaki iltihaplara karşı yararlıdır. İdrar attırır, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasına yardım eder. Soğuk algınlığına iyi gelir, kanı temizler. Rahatlatıcıdır, kalbi kuvvetlendirir. Nefes dar­lığı ve astımda faydalıdır. Diş ağrılarını önler, diş eti ve boğaz iltihaplarını giderir.

Erik

Zihin yorgunluğunu giderir. Kabızlığı keser. İdrar arttırır ve vücudun ferahlamasını sağlar. Karaciğer şişliğini önler, böbrekleri dinlendirir, kansızlığı giderir, kalbi ve sinirleri güçlendirir. İştah açıcıdır ve hazmı kolaylaştırır. Romatizma, eklem kireçlenmesi ve nikriste faydalıdır. Çekirdekleri bağırsak solucanlarını düşürmeye yarar.

Eşek Kulağı

Göğsü yumuşatır. Kronik ishali engeller, nefes dar­lığını giderir. Bronşitte faydalıdır. Öksürüğü keser. Ağız, dil ve boğaz iltihapları için çok yararlıdır.