Diş Çıkaran Çocuğun Bakımı

0

Dişlerin çıkması sırasında uyku ve iştah bozukluğu, hu­zursuzluk, ağızdan salya akışında artış gibi fazla uzun sür­meyen bazı şikayetler görülebilir. Bazen hafif bir ateş, kaka­nın kıvamının biraz yumuşak olması ve birkaç gün süren ve pek şiddetli olmayan öksürük, yukarıdaki şikayetlere ilave olarak ortaya çıkabilir. Ancak diş çıkarma sırasında yüksek ateş, ishal, şiddetli ağlama, öksürük gibi şikayetler olursa bunları hemen diş çıkarmaya bağlamak doğru değildir. Bir hekime giderek gerçek nedenini ortaya çıkarmak ve tedavi ettirmek gerekir. Hiç şikayet olmadan diş çıkaran çocuk sayı­sı oldukça fazladır.

DİKKAT: Diş çıkmasını kolaylaştırmak amacıyla, halk arasın­da kemik iğnesi olarak bilinen yüksek doz D vitamini ihtiva eden ampulleri, bir hekime danışmadan, 15-20 gün aralarla, 2-3 defa içirdiklerini söyleyen ailelerle sık karşılaşmaktayız. Eğer çocukta Raşitizm adını verdiğimiz hastalık yoksa, bu şe­kilde gereksiz ve yüksek doz vitamin çocuğa fayda yerine za­rar verir. Bu vitamin alımları kandaki kalsiyum seviyesini yükselterek böbrek, kalp, damar, hava yolları, mide, beyin gi­bi organlarda kireç oturmasına ve böbreklerde taş oluşması­na yol açarak bebeğe zarar verebilir.

Doktorun tavsiye ettiği ilaçlar dışında, vitamin dahi olsa, ilaç kullanmak doğru değildir. Diş çıkarma esnasında çocuğa diş kaşıma halkaları verilebilir. Doktora danışarak dişetlerine sürülen jeller, ağrı kesici/ateş düşürücü şurup ve fitiller kul­lanılarak çocuğun şikayetleri azaltılabilir.