“D” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Defne

İltihaplara ve asabiyetten kaynaklanan deri hastalıkla­rına iyi gelir.

Dağ Reyhanı

Mide ve bağırsak gazlarına, iltihaplara iyi gelir.

Dalak Otu

Dizanteri ve ishali iyileştirir. Nefes almayı kolaylaştı­rır/Öksürüğü engeller, ateşi düşürür, vücûda güç verir. Karaciğer ve mide hastalıklarının iyileşmesine de yar­dım eder.

Dam Koruğu

Basur memelerinden kaynaklanan sorunları giderir. Nasırları iyileştirir.

Delice

Yaralara ve sivilcelere iyi gelir. Vücuda güç verir. Ro­matizma ve eklem rahatsızlıklarında da kullanılır.

Deniz Kadayıfı

Sıkça kullanılan bir göğüs yumuşatıcı ve öksürük ke­sicidir. Solunum ve hazım sistemi sorunlarını giderir. Vücudu besleyici olarak da kullanılır.

Deniz Üzümü

Ter attırır, ateş düşürür, astım hastalığının şikâyetleri­ni giderir. Romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir.

Deve Kulağı

Kanı temizler. Ter attırır. İdrar yollarında biriken kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Vücuda biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Romatizma şikâyet­lerine iyi gelir. Vücuda rahatlık verir.

Deve Tabanı

Ağrı kesicidir, idrar attırır. Rahatlatıcı etkisi vardır ve vücuda güç verir, nefes darlığı, astım, bronşit ve soğuk algınlığı sorunlarına iyi gelir. Nezle ve ciğer iltihabında da kullanılır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Yarala­rın iyileşmesinde ve çıbanların olgunlaşmasına yardımcı olur.

Deniz Yosunu

Deriye, tırnaklara ve saça karşı etkilidir. Metabolizma­nın işleyişini hızlandırır.

Dişbudak Ağacı

Vücuda güç verir, ateşi düşürür, idrar attırır. Romatiz­ma ve nıkris ağrılarını keser. Kabızlığı giderir. İshali ke­ser, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Anne sütünü artırır.

Dere Otu

İştah açar. Ağız kokusunu giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylaştırır, midenin gereği gi­bi çalışmasını sağlar. Hıçkırık ve hava yutmayı önler. Ra­hatlatıcı etkisi vardır. Uyku verir. Aybaşı kanamalarının kolay olmasını sağlar. Anne sütünü artırır. Çocuklardaki gaz ağrılarını giderir. Hamilelere kullanılması tavsiye edilmez.

Dolama Otu

Dolama ve çıbanların tedavisinde kullanılır.

Domates

Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve be­densel olarak yavaşlatıcı bir sebzedir. İdrar attırır, vü­cutta biriken zehirli maddelerin atılmasını ve kanın du­rulmasını sağlar, damar sertliğini giderir. Vücudu kalp hastalıklarına karşı korur. Romatizma ve nıkriste faydalı­dır. Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Üremiyi düşürür. Çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsakla­rın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Cilde tazelik, ve pembelik verir. İsiliği ve mayasılı giderir, nasırların sökülmesine yardımcı olur. Arı sokmasında ve yanıkla­rın tedavisinde yararlıdır. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Domates Zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncını düşür­meye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller. Domates prostat kanseri riskini azalttır. Şeker hastalığı­na iyi gelmektedir. Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı özelliğe sahiptir. Midesi zayıf olanlar, böbrek ye mesanelerinde iltihap olanlar, suyunu içmelidirler.

Dul Avrat Otu

Mide iltihaplarını iyileştirir. Yapraklarından yapılan ilaçlar, romatizma ve nikris ağrılarını giderir. Kökünden yapılan ilaçlar ise, deri iltihapları ve egzamanın tedavi­sinde faydalıdır. Karaciğer hastalıklarında da kullanılır.

Dut

Karadut şurubu, ağız ve bademcik iltihaplarını gide­rir. Beyaz dut yaprakları idrar attırır. Vücutta biriken su­yu boşaltır. Aç karnına yenen beyaz dut, bağırsak solu­canlarının düşürülmesine yarar. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Dut Meyvesi

Meyvelerden hazırlanan şurup, gargara halinde, ağız ve boğaz hastalıklarına karşı kullanılır.

Duvar Sarmaşığı

Kusturur ve aybaşı kanı söktürür. Kabızlığı giderir. Ya­raları tedavi eder.