Çocuk Eğitimi Erken Başlar

0

Çocuğun eğitimi çiftin evlenmeye karar verdiği andan itibaren başlar. Evlenmeye karar verenlerin muhakkak;

  • Birbirlerini seven, uyumlu ve anlayışlı kişiler olması,
  • Yine çocuk yetiştirmeye istekli ve bunun için ge­rekli şartlara sahip olmaları,
  • Sorumluluk taşıyan kişiler olmaları gerekir.

Kısacası daha evlenmeye atılan ilk adım, gelecekte dünyada olacak çocuklar açısından değerlendirilmelidir.

Gerçekten, vücutça ye ruhça sağlam, yeterli bir anneden, babadan, soydan meydana gelen bebek daha iyi, ra­hat bir hayat ve mutluluk imkanlarıyla dünyaya adım atar. Dış dünyanın zorluklarına, şartlarına daha iyi uyabi­lir. Böyle aileden gelen çocuk, kendine ve etrafına güven duygusu ile doludur.

Bir başka önemli husus da, anne-babanın çocuk sahi­bi olmayı istemeleri ve onun dünyaya gelişinden mutlu olmalarıdır. Ebeveynin hayat planlarını altüst ettikleri için ilk başta istenmeyen, sevilmeden yaşamak zorunda olan, hayatları boyunca çaresizlik içinde anne-babasının sevgisini ve saygısını kazanmaya uğraşan, öz güvenini ge­liştiremeyen ve sağlıklı insani ilişkiler kurmayı becereme­yen çocukları gördükçe hep üzülmüşümdür.

Aksine doğuşu heyecanla beklenen, ailesini mutlu­luk ve sevince boğan çocuklar ise hayata güzel adımlar­la başlarlar.

Çocuk Anne Karnındayken

  • Ceninin sinir sisteminin gelişimi, annenin hamileliği süresince iyi veya kötü etkilenir.
  • Annenin sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı ce­nin beyninin gelişimini kötü yönde etkiler. Böy­le çocukların ileride öğ­renme zorluğu, davranış problemleri yaşama riski yüksektir.
  • Hamilelikte sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak şarttır. Omega-3 yağı beyin gelişimi için çok önem­lidir ve başlıca kaynağı balıktır. Balık yendiğinde ayrıca erken doğumdan ve düşük doğum ağırlığı olan bebek dünyaya getirmekten de korumuş olur.
  • Folik asit yine beyin için önemlidir. Bunun için tam(komplike) ekmek ve tahıl ürünleri yenmelidir.
  • Annenin aşırı stresten kaçınması, mutlu ve huzur­lu olması da bebeği olumlu etkiler. Bu yüzden an­ne adayının hep gülümsemesi, açık havada yürüyüş yapması, sevdiği insanlarla birlikte olması tav­siye edilir. Bu konuda eşinin desteği ve ilgisi de şarttır.

Yine gebelikten önceki şişmanlık; annelerde doğuma bağlı şeker hastalığı, tehlikeli şekilde yüksek kan basıncı ve hastaneye yatma riskini artırır, bebeklerin erken ve problemli doğmasına yol açabilir. Doğurganlık döneminde olan kadınlardaki aşırı kilo bilhassa tehlikelidir, çünkü şişmanlığın nesilden nesile taşınmasına yol açar.