Çocuğumuzu Tuvalete Alıştırmak Nasıl Olmalı?

3

Çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırmak için meramını anlatacağı zamanı beklemek gerekir. Hiçbir anne, çocuğu hazır olmadığı sürece, kaslarını kontrol etmesini öğren­meden onu tuvalete alıştıramaz.

Bir başka husus da, tuvalete alıştıkça onu ödüllendire­lim ve takdir edelim.

Bağırsaklarından atılacak maddelerin makat üzerinde­ki basıncı, buradaki kasların açılmasına ve posanın vücut­tan atılmasına yol açar. Bu işlem basit görünse de, çocuk için karmaşık ve zordur. Ancak 2-2.5 yaşlarında bu eğiti­me başlanmalıdır.

Ikınmaya başladığı, altını kirlettiği zaman, “Çocuğum kakasını yapıyor” diyerek, yaptığı işi vurgulayalım. İki buçuk yaşındaki çocuk söylenilenleri anlayacağı için işimiz kolaylaşacaktır. Bir süre sonra, “Anne kaka yapıyorum” diye durumu kendi haber verecektir. İşte o zaman, otura­ğa yönlendirmeye başlayalım.

Çocuğu oturağa nerede ve nasıl oturacağını öğrettik­ten sonra artık bez bağlanmasına gerek olmayacak kadar büyüdüğünü söyleyelim ve külot giydirmeye başlayalım.

Çocuğa yepyeni bir şey öğretmekte olduğumuz için, cezalandırma işlemini kesinlikle aklımızdan silip atalım. Tuvalet alışkanlığını kazandırmada cezalandırmanın yeri yoktur. Çocuğumuz belirtileri öğrenip alışkanlığa yöneldi­ği zaman da onu övelim, sevecen davranalım, arada ola­cak “kazaları görmezden gelelim.

Genellikle, iki yaşma gelen çocuklar, tuvaletleri geldi­ğinde haber verirler. İşte bu aşamada anneler sabah kal­kınca her yemekten sonra ve gece yatmadan önce çocuğu tuvalete götürmelidir.

Tuvalet alışkanlığında şu noktalar önemlidir:

  • Çocuk, henüz hazır değilken tuvalete alıştırmaya kalkmak doğru değildir. Çünkü henüz çocuğun il­gili kasları gerekli olgunluğa ulaşmamıştır.
  • Tuvalet alışkanlığı verirken aşırı titiz, zorlayıcı, baskıcı veya cezalandırıcı tavır ve tutumlardan ka­çınmalıdır.
  • Tuvalet alışkanlığı kazandırma esnasında anne ve babalar, fedakâr ve sabırlı olmalı, çocuğa müşfik davranmalıdır.