Çocuğumuzu Dinlemesini Bilelim

0

Çocuğumuza din­liyormuş gibi görün­meden gerçekten dinleyelim. Onun duygularına ortak ola­lım. Bir yandan mutfak­ta iş yaparken veya televizyonda haberleri izlerken yada gazete okurken “anlat, seni dinli’ yorum”, şeklinde olmadan, başka bir şeyle uğraşmadan onunla konuşalım.

Dinlerken gözümüz başka yerde olmamalı, sadece ço­cuğumuzu dinlemeli ve onunla göz teması kurmalıyız. Böylelikle onunla daha sağlıklı iletişim kurabiliriz, ayrıca çocuğumuzu Önemsediğimizi göstermiş oluruz.

Çocuğumuzu dinlersek kendisini değerli hissedecektir ve özgüveni artacaktır. Onunla zaman geçirelim. Duygu­ları hakkında konuşalım ve kendisini sık sık eleştirip eleş­tirmediğini anlamaya çalışalım. Eğer bunu yapıyorsa ken­disini hatalarıyla kabul etmesini ona öğretelim. Ayrıca af­fetmeyi de bilmelidir, tabi öncelikle kendisini…

Çocuğumuzun Fikirlerine Saygı Duyalım

Çocuğumuza, herhangi bir şey hakkında fikrini sordu­ğumuzda veya o bir öneride bulunduğunda onu dikkatli bir şekilde dinlersek kendini Önemli hissedecektir. Çocu­ğumuz dikkatimizi tümüyle üzerine çektiğinde ve anlat­makta olduğu konularla bizim yakından ilgilendiğimizi gördüğünde, kendisine değer verildiğini kavrayacaktır.

Ailece alman kararlarda fikrini soralım, kararlara katıl­masını sağlayalım. Böylelikle ailenin sözü dinlenen etkili bir bireyi olduğunu anlamasına fırsat tanıyalım.

Fikrine katılmasak bile, söylediği seçeneğin ilginç ol­duğunu ancak hangi sebeplerle kabul edilemeyeceğini ona açıklayalım. Böylelikle her düşüncenin kabul göre­meyeceğini öğrenecektir. Ayrıca yeni düşünceler üretmek için de gayrete gelecektir.