“Ç” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

1

Çadır Çiçeği

Frengi tedavisinde kullanılır. Kabız’ ı geçirir.

Çadır Kuşağı

Kan ve lenf damarlarını genişletir. Ağrıları azaltır. Kro­nik ve mikrobik hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır.

Çam Fıstığı

Kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Bronşit, verem ve akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Cinsel istekleri artırır, ruhi çöküntüye iyi gelir.

Çam Soymuğu

Öksürüğe, şeker ve verem hastalığına iyi gelir. İştah açıcıdır.

Çan Çiçeği

Gözlerde meydana gelen hastalıklara son verir. Kara­ciğer, dalak ve safra kesesinde oluşan rahatsızlıkları gi­derir.

Çavşur Otu

Bağırsak gazlarını giderir. Baş ve dişte oluşan ağrılara iyi gelir. Sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Ra­him tıkanıklığını açar. Parazit dökücüdür. Mesanede ya­şanan sorunları giderir. Bronşları açıcı özelliği vardır. Balgam söktürür.

Çay

Çok tüketilmemek şartıyla içilecek olursa beden ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Sinirleri uyarır ve mide tem­belliğini geçirir/İdrar attırır, ishal ve dizanteriyi bitirir. Damar kireçlenmesini keser. Damar sertliği, kan kanse­ri, kalp yetersizliği, nefrit, guatr, kolera ve bağırsak has­talıkların da koruyucu ve tedavi edicidir. Gereğinden fazla içilecek olursa mide bulantısı, çarpıntı, sinir bo­zukluğu, baş ağrısı, göğüs anjini, sıkıntı, el titremesi ve uykusuzluğa yol açar. Kalp, sinir, mide ve karaciğer has­taları, şişmanlar, romatizma ve nıkristen şikâyeti olan­lar, böbreklerinde kum veya taş sorunu yaşayanlar, ka­bızlık ve yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi veya albümini olanlar, mümkün olduğu kadar az tüketmelidir.

Çekem

İdrar arttırır, kusturur, kuvvet verir ve tansiyonu dü­şürür. Kabız ı engeller. Romatizma ağrılarında kullanılır.

Çezmezen

Kabızlığı geçirir. Göğüs hastalıklarına iyi gelir. Böb­reklerde oluşan kum ve taşları düşürür. İdrar yollannda meydana gelen rahatsızlıkları geçirir. İdrar attırır. Göz hastalıklarında da faydalıdır.

Çıfıt Otu

Kalp çarpıntılarını önler, mide ağrılarını dindirir. Çı­banların önlenmesinde kullanılmaktadır. Tavsiye edilen dozu aşmamak gerekir.

Çiriş Otu

Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Memeli ba­suru tedavi eder. Eklem ağrılarını dindirir. İdrar attırır ve adet kanı söktürür. Saçkıran tedavisinde de kullanılır.

Çınar Ağacı

Diş ve vücut ağrılarını dindirir. Saç kepeklerini gide­rir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı önler.

Çit Sarmaşığı

Kabızlığı giderir.

 

Çilek

Vücudu kuvvetlendirir. Hasta olmayı önler. İdrar sök­türür ve karında biriken suyu boşaltır. Böbrek ve mesa­ne hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Mide ve bağırsak tembelliğini giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak kurtlarını döker. Safra ifrazatını arttırır ve safra taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer yetersizliğini ve şişliğini giderir. Ateşi düşürür. Diş taşlarını eritir. Cilde tazelik ve güzel­lik verir. Damar sertliği, mafsal iltihabı, romatizma ve nikris de faydalıdır. Şeker hastaları da yiyebilir. Midesi zayıf olanlar suyunu içmelidir. Alerji yapabilir. Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizler. Cilt sorunları olanlar için de iyi bir meyvedir. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunları için de bire birdir. Ayrıca diş etlerini güçlendi­rir, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını giderir. Kolestero­lü düşürür. Diyabetli hastalar, çileğe şeker ilave etme­mek şartıyla bu meyveyi bol, bol yiyebilir. Kanı temizler.

Çitlembik

Ayak terlemelerini keser. Yaraları tedavi eder. Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını dindirir. Öksürüğü keser.

Çoban Çantası

Vücuda rahatlık verir, böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Ağrıları giderir. Burun kanamalarını durdurur.

Çuha Çiçeği

Vücuda rahatlık verir. İdrar attırır ve balgam söktürür. Sinirleri yatıştırır. Rahat uyku sağlar. Baş ağrılarını dindirir.

Çoban Tırnağı

Nasır ve kaşıntılara iyi gelir.

Çöpleme

Yüksek tansiyonu düşürür, ağrıları dindirir. Evde yapı­lan ilaçlarda aşırı doz kullanmamak gerekmektedir.

Çörekotu

Vücuda güç ve dinçlik verir, iştah açar, hazmı kolay­laştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Kokusu baş ağ­rısına iyi gelir. Nezle ve sara hastalığında kullanılır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır. Anne sütünü artırıcı özelliği vardır. Adet söktürücüdür.

Çöven

Ter attırır, ateşi düşürür, idrar söktürür. Vücudu ra­hatlatır. Kusturur ve balgam söktürür. Cilt hastalıkların­da da faydalanılır.