“C” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Centiyane

İştah artırır, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür, vücu­du güçlendirir. Mide sorunlarını giderir. Kansızlıkta da faydalıdır.

Ceviz

Verem ve şeker hastalığının tedavisinde kullanılır. Ka­nı temizler, kansızlığı giderir, ishal ve dizanteriyi ke­ser. Zekâyı geliştirir. Erkeklerde cinsel gücü artırır. Vü­cudu besleyip kuvvetlendirir. Nasırların yok eder. Mideyi güçlendirir, iştah açar, boğaz ve cilt hastalıklarına iyi ge­lir. Çıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır.

Ceviz Ağacı

Kanı temizler, kansızlığı giderir, ishal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında besleyici ve tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak donmalarında, deri çatlaklarında faydalıdır. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Çok kuvvetli bir besin ol­duğundan fazla yememek gerekir.

Civan Perçemi

Sinirleri ve vücudu güçlendirir. Hazımsızlığı ve kan­sızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. İshali önler, bağırsak ve mide gazlarını giderir. İd­rar attırır. Basur memelerini tedavi eder. Kızamık, boğ­maca, raşitizm, aybaşı gecikmesi ve kemik hastalıkların­da faydalıdır. İştah açıcı, gaz söktürücü, adet söktürücü ve yara iyileştiricidir.