Buruna Yabancı Cisim Kaçması

9

Buruna kaçan yabancı cisimler daha geriye giderek solu­num yollarını tıkama riski taşıdıklarından önemlidirler. Buruna kaçan boncuk, bilye, fasulye vb. gibi kaygan cisimleri cım­bızla tutmaya çalışmak, cımbızın uçları arasından kayarak geriye gitmesine sebep olacağından sakıncalıdır.

Söz dinleyen büyük çocuklara ağızdan derin bir nefes ala­rak burundan kuvvetle sümkürmesi söylenebilir. Küçük çocuklardan bunu istemek, nefeslerini içeri çekerek cismi daha derinlere kaçırma ihtimali nedeniyle, aksi sonuçlar verebilir.

Kağıt, pamuk ve bez gibi yabancı cisimler bir cımbız yardımıyla çıkarılabilir.

Ancak bunu yaparken cismi içeri itmemeye özen göster­mek gerekir. Yabancı cisim aile tarafından çıkartılsa bile da­ha derinlerde başka yabancı cisim olma ihtimaline karşı ço­cuk bir kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanına gösteril­melidir.

Burunda uzun süre kalan ve anne baba tarafından fark edilmeyen yabancı cisimler kanlı, iltihaplı, kötü kokan, genel­likle tek taraflı bir akıntıya sebep olurlar. Çocuğun burnunda böyle bir akıntı gören anne ve baba mutlaka bir doktora mü­racaat etmelidir.

Eklemek İstedikleriniz