Kan hücrelerimizin üretimini sağlıyor,kalbimizi güçlendiriyor,böbreklerimizin düzenli çalışmasına ve kolesterolümüzün düşmesine yardımcı oluyor.Ayrıva bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Eksikliğinde; Böbreklerde taş oluşabilir, Sinir sistemimizde çeşitli rahatsızlıklar oluşabilir, Kansızlık ve halsizlik yaşanabilir. B6 Vitamini Nelerde Bulunur? Yumurta, Tavuk, Havuç, Yeşil yapraklı sebzeler.  

B6 Vitamini

Sinir sistemimizi koruyor ve kan dolaşımımızı düzenliyor. Eksikliğinde; Yorgunluk, Sindirim sisteminde bozukluk, Sinir sisteminde bozukluk, Dolaşım sisteminde bozukluk, Ritim bozuklukları ve kalp yetmezlikleri görülebilir. B1 Vitamini Nelerde Bulunur? Peynir, Yumurta, Balık, Tahıllar.  

B1 Vitamini

Enfeksiyonlara karşı direncimizi arttırıyor ve hücrelerimizi yeniliyor. Eksikliğinde; Görme bozuklukları, Yüksek tansiyon, Saç ve tırnaklarımızda kırılmalar, Cildimizde kuruma, Halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik oluşuyor. A Vitamini Nelerde Bulunur? Yeşil sebzeler, Domates, Tahıl, Bitkisel yağ, Havuç, Lahana, Bal, Kuruyemiş.

A Vitamini

Yorgunlukla ilişkilendirilebilecek en önemli konu baş­lıklarından biri de beslenmedir. Enerji ihtiyacınızı karşıla­yacak besinleri uygun miktarlarda ve düzende almıyorsanız yorgunlukla başa çıkmakta güçlük çekebilirsiniz. Beslenme konusunu biraz daha detaylı ele almak önemini kavraya­bilmek açısından önem taşımaktadır. Doku ve organlardaki hücrelerin büyümesini ve devam­lılığını, ayrıca gelişimin normal seyrini sağlamak için gerekli enerjiyi[…]

Dengeli Beslenme

Menopozda beslenme hem kadınların hem de diyetisyenle­rin zorlandığı bir konudur. En çok sorulan soru: Kilonuz kontrol altında mı? Araştırmalara göre dünya nüfusu­nun altıda birini şişmanlar oluşturuyor. Türkiye’de de çoğu insa­nın kilosuna dikkat ettiği pek söylenemez. Kalıtım, yanlış beslen­me alışkanlıkları, hareketsizlik gibi nedenlerden kaynaklanan vemodern toplumların sorunu olan şişmanlık, beraberinde birçok[…]

Menopozda Beslenme