Bebekte İlk Refleksler

0

Bebek doğduğu zaman, sonradan kaybolacak olan, dört güçlü reflekse sahiptir.

1. Emme: Dudaklarına dokundurulan meme, emzik, par­mak gibi objeleri hemen emmeye başlar. Bu refleks uyanık­ken 4. uykuda iken 7. aya kadar devam eder. Emme isteği ile emme refleksi birbirinden farklı şeylerdir. Bebekte emme ref­leksinin bozulması ciddi bir durumdur, hemen doktora göste­rilmelidir. Yeni doğanın emme refleksi çok kuvvetlidir. Ağzı­na değen tülbent, bez veya havlu gibi maddeleri emmeye baş­lar. Emme sırasında bez parçası boğazda ilerleyerek nefes bo­rusunu kapatabilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple bebeğin ağız çevresine yakın bez parçası bulundurulmamalı, yüzü tülbentle örtülmemelidir.

2. Arama: Dudağının kenarına dokunulduğunda başını o tarafa çevirir, emmek için obje arar. Emme refleksi ile birlik­te 4. aydan sonra kaybolur.

3. Moro: Bebek ellerinden tutulup hafifçe bırakıldığında veya baş pozisyonu aniden değiştirildiğinde kollarını yana doğru açar, parmaklarını gerer, sonra el ve kollarını birini kucaklayacakmış gibi ortada birleştirir.

4. Adımlama: Bebek koltuk altlarından tutulup ayakları yere değdirilirse adım atar. Moro ve adımlama refleksleri 3.ve 4. aylarda kaybolur.

Eklemek İstedikleriniz