Bebekte Derinin Görünümü ve Bakımı

0

Zamanında doğan yeni bebeğin derisi pembe renklidir. Doğumun 2’nci-10’uncu günleri arasında deride 5-15 mm ça­pında tedavi gerektirmeyen döküntüler olabilir. Ayrıca alında ve burunda toplu iğne başı gibi sarı-beyaz renkli döküntüler görülebilir, bunlar tedavi gerektirmez, kendiliğinden geçer.

Terlemeye bağlı olarak vücutta toplu iğne başı büyüklü­ğünde isilik adı verilen kırmızı döküntüler olabilir. Cildi kuru ve temiz tutulup, sık banyo yaptırılırsa kısa sürede iyileşir.

Az kilolu, gününden biraz geç doğan bebeklerin derisinde, tedavi gerektirmeyen ve normal sayılan, kuruma ve soyulma olabilir. Rahatlatmak için bebe yağı kullanılabilir.

Bazı mikrobik deri hastalıklarında, deri sanki haşlanmış gibi su toplar ve soyulur. Bu durum ciddi olup hemen tedavi gerektirir.

Bazı bebeklerin başlarında konak adı verilen saçlı deride­ki yağsı madde ve dökülen hücrelerin oluşturduğu bir kabuk görülür. Zorla çıkarmaya çalışılmamalıdır. Banyodan önce bebe yağı veya tatlı bademyağı ile başa masaj yapılarak ko­naklar yumuşatılır. Yumuşayan konaklar bebe şampuanı ile yıkanıp gevşemesi sağlanır. Böylece gevşeyen konakları zor­lamadan ve bebeğin canını acıtmadan çıkarmak mümkün olur.

Prematüre doğan bebeklerde, özellikle sırt kısımlarında, ince sarı renkli tüycükler görülebilir. Bunlar 2-4 hafta içinde dökülür. Normal bir durumdur. Bazı bebeklerde göz kapaklarında ve ensede daha sık olarak alında ve dudaklarda, deriden kabarık olmayan, kırmızı renkli, bebek ağladığı ve ıkındığı zamanlarda rengi koyula­şan lekeler görülebilir. Bunlar, biraz genişlemiş ve deri yüze-yine yakınlaşmış kılcal damarların oluşturduğu görüntüler­dir. İlk aylarda biraz büyürler ve genellikle 2 yaş civarında kaybolurlar.

Mazı bebeklerin yüzlerinde, kulak arkalarında, kıvrım yerlerinde kaşıntılı ve bazen akıntılı yaralar oluşabilir. Bunlar atopik egzama belirtileridir ve bir hekimle görüşüp tedavi ettirilmesi gerekir.

Bazı bebeklerin sırt ve kalça kısımlarında mavimsi-gri renkte bazen geniş alanları kaplayan lekeler olabilir. Mongol lekesi adını alan bu lekeler zararlı değildir, zamanla kaybolur.