Bebeklerde Baş ve Bıngıldaklar

2

Doğum esnasında bazen kafa derisi içinde şişlik veya ka­fatası kemiklerinin dış kısmında hafif kanamaya bağlı şişlikler olabilir. Bunlar kendiliğinden birkaç ayda düzeleceği için endişe edilmemelidir. Şişlikleri ovalamak, iğneyle boşaltmaya çalışmak sakıncalıdır.

Başın üst kısmında 6 adet bıngıldak adım verdiğimiz kafatası tarafından henüz kapatılmamış, elle kontrol edilince deri altında yumuşak olarak hissedilen boşluklar vardır.

Ön bıngıldak dışındakiler ilk 2 hafta içinde kapanır. Arka bıngıldak 3 ay içinde, ön bıngıldak ise 9-18 aylar arasında kapanır. Daha erken, kapandığı fark edilirse hekime haber ve­rilmelidir, çünkü kafatasında sütür adını verdiğimiz eklemle­rin erkenden kapanarak başın dolayısıyla beynin büyüyüp gelişmesine engel teşkil, edecek bir hastalığın erken belirtisi olabilir. Ön bıngıldağın çapı doğumda 1 – 4 cm kadardır. Eğer doğumda 1 cm.den küçük ise, ilk aylarda başın büyümesiyle birlikte büyür, sonra küçülmeye başlar.

Ön bıngıldağın çok büyük olması normal değildir. Kemik gelişiminin yetersiz oluşu, kafa içinde sıvı toplanması, tiroit bezinin yetersiz çalışması gibi sebeplere bağlı olabileceği için bir çocuk doktoruna gösterilmesi gerekir. Prematürelerde de ön bıngıldak büyük olabilir.

Bebeğin susuz kalması halinde ön bıngıldak normalden çökük görünebilir. Bebekler ağlarken kafatası içinde küçük bir basınç artması olacağından ön bıngıldak biraz kabarabilir, ağlama kesilince normale döner, fazla kabarık olması halin­de, bilhassa kusma ile birlikte ise, kafatası içinde basınç artı­şına işaret edebilir. Çocuk doktoruna göstermek gerekir.

Eklemek İstedikleriniz