Bebeğin Yatağı

0

Bebeğin yatağı pamuklu kumaş ile kaplanmış olmalı, faz­la yumuşak olmamalıdır. Bebek yatırıldıktan sonra üzerine fazla şeyler örtülmemeli, sarıp sarmalanmamalıdır. Fazla örtü ve kalın yorgan bebe­ği terletmekten ve bunaltmaktan başka bir işe yaramaz.

Günümüzde en çok kabul gören yatış şekli ,bebeğin sır­tüstü yatırılmasıdır. Özellikle çok kusan bebeklerin ise hafif sağ yana dönük pozisyonda yatırılması tavsiye edilmektedir. Böylece bebeğin midesi daha rahat boşalacak ve kusma aza­lacaktır. Bu bebeklerde baş ve gövde yukarıda olacak şekilde yatağın hafif meyilli olması da kusmaları azaltır. Aslında be­beğin ilk aylar içinde yastığa ihtiyacı yoktur. Gerekirse 2-2,5 cm. kalınlığında ince bir yastık kullanılabilir. Çok yumuşak yatak ve yastık çocuk için tehlikeli olabilir. Zira bebek uyku esnasında yüzüstü dönecek olursa burnu ve ağzı yumuşak yastık tarafından kapatılarak boğulmasına yol açabilir.

Bebekler biraz büyüyünce, akşamları düzenli uyku alış­kanlığı kazandırmak için, yatış saati belli bir zamana ayar­lanmalıdır. Gerekirse başlangıç dönemlerinde uykudan önce­ki beslenmesi yatak odasında verilebilir. Odasına sevdiği eş­ya ve oyuncaklar konularak odasını benimsemesi sağlanır. Uykudan önce 15-20 dakika müddetle masal anlatılması duygusal rahatlama açısından faydalı olabilir.

Bazı çocuklar gece uykudan uyanıp anneleriyle yatmak is­teyebilirler. Bu durumda anne çocuğu yanına almak yerine onu kendi yatağına götürmeli, sevip okşayarak sakinleştirmeli, kendine güven duymasına yardımcı olmalıdır.

Eklemek İstedikleriniz