Bebeğin İlk Banyosu

1

İlk 24 saat içinde bebeğe banyo yaptırmak pek doğru değildir. Ayrıca bebeğe banyo yaptırmak için vücut ısısının en az 2 saat 37 derecede sabit kalmış olması gerekir.

Bebeğin vücudu doğumda “vernix caseosa” adı verilen be­yazımsı yağlı bir madde ile örtülüdür. Bu madde hem ısı izo­lasyonu sağlamakta hem de bebeğin cildini çeşitli bakterilere ve dış etkilere karşı korumaktadır. İlk banyo sırasında bebe­ği yıkarken vernix caseosanın deriden çıkmaması için fazla ovalanmamalıdır.

Bebeğin banyosu daima aç karnına ve altı temizlendikten sonra yaptırılmalıdır. Oda ısısı 26-27 derece, suyun sıcaklığı ise 37 -38 derece olmalıdır. Anneler dirseklerini banyo suyu­na değdirerek ısısının uygun olup olmadığını anlayabilirler.

Bebekler göbekleri düşmeden önce ve göbek düştükten 3 gün sonrasına kadar üzerine su dökerek daha sonra ise iste­nirse küvet içinde yıkanabilir. Banyo için göbeğin düşmesi şart değildir. Önemli olan banyo sonrası göbek bölgesinin ku­ru ve temiz kalması ve göbek pansumanının yapılmasıdır.

Eklemek İstedikleriniz