Bebeğin İdrar ve Dışkısının Özellikleri

1

Bebek ilk idrarını 24 saat içinde, en geç 48 saat içinde ya­par. Bu süre içinde idrar yapılamamışsa yetersiz sıvı alımı, id­rar yolları veya böbreklerle ilgili bir anomali söz konusu ola­bilir. Bir hekime gösterilmelidir.

Bebeğin idrarında fare kokusu, akça ağaç kokusu gibi kla­sik idrar kokusu dışında bir koku duyulursa, metabolik bir hastalığın işareti sayılabileceğinden hemen bir çocuk hekimi­ne gidilmelidir. Bebek idrar yaptıktan sonra bazen bezinde kiremit kırmızısı renginde 1-2 cm. çapında oval bir leke gö­rülebilir. Kanama olduğu zannıyla telaşa yol açan bu durum zararsızdır ve idrardan ara sıra ürat kristallerinin atıldığına işaret eder.

İlk kaka 24 saat içinde en geç 48 saat içinde yapılır. Koyu yeşil-siyah renkli olan bu kaka mekonyum olarak adlandırı­lır. İlk 24-48 saatte mekonyum çıkarılmazsa, karın şişliği ve kusma görülürse, bu anüsün kapalı olması, bağırsak tıkanık­lığı gibi ciddi bir nedene bağlı olabilir. Derhal en yakın sağlık kurutuşuna gidilmelidir.

Bazı bebekler ise anneyi emerken veya hemen sonra kaka yapabilirler. Bu durum normaldir. Yetersiz beslenme sonucu aç kalan bebeklerde de açlık kakası adını verdiğimiz balga­ma benzer bir kaka görülebilir. Balgamlı kaka bazı infeksiyon hastalıklarında da görülebilir. Sağlıklı bebeklerin 2-5 günde bir kaka yaptıklarına da rastlanmaktadır. Bu durumun nor­mal kabul edilmesi için kakanın normal kıvamda olması ve aradaki günlerde çocukta bu nedenle rahatsızlık görülmeme­si gerekir. Çocukta huzursuzluk varsa bu kabızlık belirtisidir.

Sert dışkının varlığı çocukta kabızlık olduğunu düşündü­rür. Uzun süre devam ederse anüste çatlak meydana getirir, kaka esnasında kanamalar olabilir. Anüsteki çatlak dışkılama esnasında ağrıya neden olduğundan çocuk kaka yapmayı geciktirir ve kabızlığın daha da ilerlemesine neden olur. Böy­lece anüs çatlağı kabızlığa, kabızlık da anüs çatlağına yol açar.

Yukarıda bahsettiğimiz özel durumları bir kenara bıraka­rak ishalin tarifini yapacak olursak, ishal günde 4 veya daha fazla sayıda sulu ve miktarca fazla kaka yapılmasıdır.

Eklemek İstedikleriniz

1 Yorum

  1. Posted by ramiq, at Reply

    bebeğim 4 aylik ve gaz problemi hala geçmedi,gunde 1 veya 2 kez kaka yapiyor o da balgamlı.Gündüzleri 20 dk dan fazla uyumuyor.Uyanik olduğu zamanda da cok ağlıyor.Geceleri de sık sık uyaniyor ne yapabilirim?