Bebeğin Altının Temizlenmesi

0

Bebek huzursuz olup ağladığı zamanlarda ve emzirmeden önce altının kirli olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bebeğin altından kirli bez alınırken, bezin temiz kısımları ile vücutta kalan kakalar kabaca silinir, kakanın etrafa bulaşmaması için bez katlanarak kapatılır. Kağıt havlu veya pa­mukla kalan kakalar da silindikten sonra ıslatılmış pamukla cilt iyice temizlenir. Masraflı olmakla beraber hazır ıslak mendiller özellikle yolculuk ve misafirlik gibi durumlarda son temizliğin yapılması için iyi bir alternatiftir. Ciltteki kıvrım yerlerinin temizliğine özellikle dikkat edilmelidir. Sonra bu Kirli pamuk ve kağıt mendil parçalan bez içine konarak kapa­tılır.

Kız bebeklerin altı temizlenirken dikkat edilecek husus te­mizliğin daima önden arkaya doğru yapılmasıdır. Böylece pisliklerin vajinaya girmesi önlenmiş olur.Vajinaya bulaşmış pislikler varsa dikkatle temizlenmelidir. Çünkü kızlarda rast­lanan idrar yolu iltihaplarının en sık sebebi bu pisliklerden idrar yollarına geçen mikroplardır,

Temizlik bitince bebeğin altı kurulanır gerekirse havalan­dırmak için altı biraz açık bırakılır, sonra ince bir tabaka ha­linde pişik önleyici kremler sürülerek bezi bağlanır.

Pudra kullanmayı tavsiye etmiyoruz. Çünkü hem ıslak bölgelerde pek faydalı değildir, hem de uçuşan pudra tozları akciğerlerde zatürreye neden olabilmektedir.

Eklemek İstedikleriniz