“B” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Badem

Bedensel ve zihinsel yorgunlukları geçirir. Hamilele­rin vücudunun güçlü olmasını sağlar. Sütle içilirse mide­yi güçlendirir. Kabızlığı ve iyileşme sürecini kısaltır. Böb­rek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Bron­şit, boğaz ağrısı, anjin, boğaz yanması ve akciğer hasta­lıklarında faydalıdır. Bademyağı kabızlığı giderir. Egzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardım eder. Kulak ağrılarını dindirir. Yumurtayla karıştırılıp basur memele­rine sürülecek olursa, ağrı ve yanmaları giderir.

Baldırı Kara

Grip ve soğuk algınlığında vücuda ferahlık verir. Bal­gam söktürür, mide ağrılarını keser, böbreklerde oluşan kumların dökülmesine yardımcı olur. Derideki şişlikleri giderir. Saç dökülmesini engeller. Aybaşı kanamalarının düzenler. Diğer ilaçlara da tat verici olarak katılır.

Balıkotu

Ter attırır ve idrar söktürür. Vücuda ferahlık verir. Bronşitte, nezlede, birçok bulaşıcı hastalıkta kullanılır. Sara nöbetlerini azalmasına yardımcı olur, kurt düşürür. Tehlikeli bir bitkidir.

Bamya

Vücuda kuvvet verir, kabızlığı geçirir. Bağırsakların ve midenin düzgün çalışmasını sağlar. Bedenin ve zihnin yorgunluğu giderir. Böbrek, mesane ve tenasül yolların­daki iltihapları temizler. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını dindirir.

Bakla

İdrar yollarını temizler. Böbrek ağrılarını dindirir. Böb­rek iltihaplarını giderir. Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Lumbago, romatiz­ma, siyatik ve dolama şikâyetlerini giderir.-

Bamya Çiçeği

Lapa halinde iken çıbanları geliştirir. Göğüs yumuşa­tıcı olarak kullanılır. Kabızlığı engeller.

Banotu

Titreme ve çarpıntıyı geçirir, uykuyu önler. Keyif verir ve rahatlatıcıdır. Beyin hastalıkları, Kore hastalığı ve nik-riste yararlıdır.

Barut Ağacı

Kusturucu özelliğe sahiptir. Sindirim sistemini düzen­ler. Kabızlığa iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler. Karaci­ğer ve dalağın düzgün çalışmasını sağlar.

Bezelye

Kan kanserine karşı etkilidir. Kan yapıcı özelliği var­dır. Kabızlığı giderir. Sinir sistemi ile ilgili sorun yaşayan­lara önerilir.

Biber

Kanamaları engeller. Cinsel arzuları arttırır. Nevralji, lumbago ve romatizmada faydalıdır. Mideyi güçlendirir, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır.

Bayır Turpu

İştah açıcıdır. Romatizma hastalıklarında yararlıdır. Gaz yapar. Cilde iyi gelir.

Besbase

İştahı açar, vücuda güç verir, rahatlatıcıdır. Önerilen miktarı aşmamak gerekir. Zehirlenmelere yol açabilir.

Beş Parmak Otu

Diş ağrılarını geçirir ve diş etlerini güçlendirir. İshali, mide rahatsızlıklarını önler. Vücudu güçlendirir. Badem­cik ve boğaz ağrılarına son verir. Yüz lekelerinin gideril­mesinde ve cildin yumuşamasında kullanılır.

Biberiye

Kabız ve hazımsızlığı geçirir. Çarpıntıyı keser. Baş ağ­rılarını ve baş dönmesini keser. Astım, bronşit ve kan­sızlığa iyi gelir. Yağlı saçlardaki yağ oranını düşürür. Bur­kulmalarda ve deri yaralarında da faydalıdır. İdrar ve adet söktürür/Safra ifrazatını çoğaltır. Sivilcelere iyi gel­diği gibi cildin esnekliğini ve sıklığını arttırır. İltihaplı ya­raların tedavisinde de kullanılır.

Binbir Delik Otu

İştah açar. Sinirleri yatıştırır. İdrar attırır, balgam sök­türür.

Böğürtlen

İdrar attırır, kabız a iyi gelir Vücuttaki şişlikleri gide­rir. Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Gözler­deki bozukluğu giderir. Mesane taşlarını düşürür. Ağızda oluşabilecek her türlü iltihapları giderir. Bademcik ilti­haplarında gargara yapılır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser, ağrıları dindirir, yanıkları iyileştirir. Kökü kaynatılıp, suyu içilecek olursa kandaki şeker miktarını düşürür, vücuda kuvvet verir. Şeker hastalığına karşı kullanılır.

Börülce

İdrar tutukluğunu ve anüs kaşıntısını önler. Yanık te­davisinde kullanılır.

Buğday

Buğday, zihinsel yorgunluğu ve sinir bozukluklarını giderir. Rahatlatıcı etkisi vardır. Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Kepekli buğday unundan yapı­lan kurabiye türü yiyecekler bağırsakların düzenli çalış­masını sağlar ve kabızlığı engeller. Buğday tanesin özü­nün yüksek besleyici değeri vardır. Bağırsak ve rektum kanserini önleyici özelliktedir. Yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz daha zordur. Damar sertliği, mide ve cilt hastalıkları olanlara tavsiye edilmez.

Burçak

Taneleri isilik ve mayasılda, lapası ise ezik ve çürük tedavisinde kullanılır.