Arı Sokması

0

Bir insan için, 100 adet arının sokması sonucu vücuda giren arı zehrinin öldürücü olduğu bildirilmektedir. Ancak arı zehrine karşı alerjisi olan kişilerde 1 arının sokması bile kişi­nin ölümüne sebep olabilir. Arı sokmalarına bağlı ölümlerin, yılan sokmalarına bağlı olan ölümlerden 2-3 misli fazla olduğu gözlenmiştir.

Ne Yapmalı?

Arı tarafından sokulan bir insan öncelikle deride iğne ka­lıp kalmadığını araştırmalı, varsa, iğnenin ucundaki zehir ke­seciğini patlatmadan dikkatle çıkarmalıdır. İğne deride kalmışsa o bölge kazınarak iğne çıkarılabilir. İğnenin girdiği bölgeye konulan buz parçası ağrıyı azaltabilir. O bölgeye ağrı dindirici merhemler sürmek yararlı olabilir. Birkaç damla amonyak damlatmak da faydalıdır.

Çok sayıda arı tarafından sokulanların veya daha önce arı zehrine karşı allerjisi olduğu tespit edilen kişilerin hemen bir hekime gitmeleri yararlı olur. Arı zehrine karşı allerjisi olan­ların yanlarında daima adrenalin ve antihistaminik ihtiva eden iğneleri taşımaları ve bunları kendilerine uygulamayı öğrenmeleri gerekir. Doktoru tavsiye ederse, an zehrine kar­şı aşırı duyarlılığın azaltılması için aşılanmaları uygun olur.

Eklemek İstedikleriniz