Annenin Meme Uçları Çatlak İse…

0

Meme ucu çatlaklarını önlemek için bebeği emzirme tekniklerine uygun emzirmek gerekir (bkz; Güvenli ve sağlıklı emzirme teknikleri).

Emzirme bittikten sonra anne göğsünü sıkarak birkaç damla süt çıkarıp bunu meme uçlarına yaymalı, havada ku­rumasını beklemelidir. Bu işlem meme uçlarını nemli tutacağından çatlak oluşma riskini azalacak, çatlak varsa iyileşme süresini kısaltacaktır.

Emzirirken sadece meme ucunu değil meme ucu etrafında­ki koyu renkli halka şeklindeki kısmın da çocuğun ağzına so­kulması çatlağın oluşmasını önler.

Meme, bebeğin ağzından asılarak zorla çıkarılmamalı kü­çük parmak bebeğin ağzına yandan sokulup, ağız biraz ara­landıktan sonra çıkarılmalıdır.

Bebek emzirilirken ara sıra pozisyonu değiştirilerek gö­ğüste değişik noktalara baskı yapması sağlanırsa çatlak oluşumu önlenir, çatlak varsa iyileşmesi kolaylaşır.

Bebekte pamukçuk varsa veya pişiklerinde mantar üremişse, bunlar meme ucu çatlağının nedeni olabilir. Bunların tedavi edilmesi şikayetleri düzeltebilir.

Meme ucundaki çatlaklara zeytinyağı gibi bitkisel yağ sü­rülmesi faydalı olabilir.

Bebeği emzirirken bu yağların silinmesi gerekmez. Meme uçlarına ince bir tabaka halinde saf lanolin ihtiva eden krem sürülmesi de iyi netice verebilir.

Bir memede çatlak varsa, anne önce sağlam memeyi yete­rince emzirmeli, sonra ucu çatlak memeyi 5 dakikayı geçme­yecek kadar emzirmelidir.

Eklemek İstedikleriniz