Ani Doğum

0

Doğum gününün yanlış hesap edilmesi veya heyecana sebebiyet verecek üzücü durumların ortaya çıkması halinde beklenmedik zamanda doğum hadisesi olabilir. Trende, vapurda, otobüste seyahat ederken âniden sancısı tutan ve hastahaneye yetişmeye fırsat kalmadan doğuran annelerin sayısı az değildir.

Doğum sancısı önce belde başlar. Sonra yavaş yavaş kramp ağrılarına benzer bir şekilde rahime doğru iner. Önce uzun, sonra kısa fasılalarla bu ağrı tekrarlar. Anne adayı ağrıların şiddetine dayanamayarak inler veya çığlık atar. Ağrılar sırasında veya biraz öncesinde rahimden hafif kanlı bir sıvı gelir. Bu sıvı, bebeği kuşatan sıvı kesesinin patladığını ve doğumun yakın olduğunu gösterir.

DİKKAT: Anne adayının yakın akrabaları izin vermedikçe ve daha evvel doğum yaptırmış biri dururken sakın burada okuduklarınıza güvenip ileriye atılmayınız. Ancak doğum hâdisesi başlamış ve bu işten anlayan başka bir kimse de yok ise anne adayının akrabasından veya refakatçisinden izin alarak duruma müdahale edebilirsiniz.

Ne yapmalı? Nasıl yapmalı?

 • Doğum sancıları sırasında, anne adayının, rahimden hafif kanlı bir sıvının aktığını haber vermesi üzerine doğumun başlamak üzere olduğunu ve telaşa kapılmaması gerektiğini söyleyerek onu sakinleştiriniz.
 • Aracın sürücüsüne, aracı kenara çekerek durdurmasını rica ediniz.
 • Derhal yere bir battaniye veya çadır bezi sererek anneye yatak hazırlayınız. Akıntıların yatağı ıslatıp kirletmemesi için üzerine bir naylon yaygı seriniz. Su geçirmez cinsinden bir yaygı bulamadığınız takdirde gazete kağıdı (birkaç kat) da bu işi görür.
 • Anneyi (sırt üstü) hazırladığınız yatağa yatırınız. Başının altına ceket veya kazak cinsinden bir şeyi yastık yerine koyunuz.
 • Mümkün ise bebek için de bir yatak hazırlayınız. Bu mümkün olmadığı takdirde bebeği temiz bezler arasına sardıktan sonra annenin yanına yatırabilirsiniz.
 • Anneyi sıcak tutmak için üzerine battaniye veya ceket,kazak ne bulunursa örtünüz. Sık sık korkulacak birşey olmadığını söyleyerek anneyi sakinleştiriniz. Etrafı telaşa vermeyiniz.
 • Bebek zannettiğinizden de kolay doğacak ve siz de buna şaşıracaksınız. Ancak, anne fazla korkmuş ise, rahim adaleleri gereği kadar gevşemeyebilir. Bu durumda, anneye ıkınmasını ve sakin olmasını söyleyiniz.
 • Bu arada su ısıtacak bir kap ve su temin etmeye çalışınız. Ateş yakıp su ısıtınız. Isınan su ile önce ellerinizi yıkayınız.
 • Bebek doğunca ilk dikkat edeceğiniz şey, göbek kordonunun boynuna dolanmamış olduğuna bakmaktır. Eğer böyle bir durum varsa, telaşa kapılmadan, fakat süratle, kordonu zorlamadan gevşetip boynundan çıkarınız.
 • Bebeği, bir elinizin parmaklarıyla şekilde görüldüğü gibi ayak bileklerinden tutup kaldırınız. Diğer elinizin içi ile bebeğin alnından tutup başını hafifçe geriye doğru itiniz. Bu şekilde, bebeğin ağız ve boğaz nahiyelerine girmesi muhtemel sıvının kolayca dışarı akmasını temin etmiş olacaksınız.
 • Bebeğin sesi kuvvetlice çıktıktan sonra sıra göbek kordonunu kesmeye gelmiştir.
 • Aracın ilk yardım çantasından getirttiğiniz gaz bezinden keserek iki şerit hazırlayınız. Bu mümkün olmaz ise temiz bir mendil veya iç çamaşırı da aynı işi görebilir. Kullandığınız makas veya bıçak temiz olmalıdır.
 • Kordonu, bebeğin göbeğinden 5 ve 8 santim uzağına gelecek şekilde iki yerden gaz bezi şeritleri ile sıkıca bağlayınız.
 • Göbek kordonunu, iki düğümün tam orta yerinden kesiniz. Bebeği, önceden hazırladığınız yatağına, bu mümkün olamadı ise annenin hemen yanına temiz bir beze sararak yatırınız.
 • Bebeği ve anneyi sıcak tutmaya bilhassa dikkat ediniz.
 • Kordonun kesilen ve bebekte kalan ucunu bir gaz bezi ile örtüp fazla sıkı olmayan bir sargı ile gövdeye tutturunuz.
 • Bebeğin doğumundan birkaç dakika sonra halk dilinde “son” adı verilen ve tıpta “plasenta” denen parçanın gelmesini bekleyiniz. Plasentanın gelişi biraz gecikirse telaşa kapılmayınız. Hele göbek kordonundan tutup çekmeye çalışmayınız.
 • Plasenta düştükten sonra bunu temiz bir beze sarıp saklayınız. Çünkü anneyi bebeği ile birlikte bir hastahaneye veya doğum evine götürdüğünüzde, doktorlar sizden bu parçayı isteyeceklerdir. Zira plasentanın laboratuvarda tetkik edilmesi ve bebekte yahut annede ciddi bir hastalık olup olmadığının araştırılması gerekecektir.
 • Bu işler tamamlandıktan sonra sıcak suya batırılmış temiz bezlerle annenin rahim çevresini akıntılardan temizleyiniz. Temizlediğiniz yerleri yine temiz bezlerle (iç çamaşırı vs.) kurulayınız.
 • Annenin altı ve rahim çevresi temizlenip kurutulduktan sonra yine üşümemesi sağlanırken göbekaltı hizasından elle yavaş yavaş bastırınız. Bu şekilde, annenin rahimi kasılarak eski halini almaya başlayacaktır. Kasılıp küçülemeyen rahim, dışarıda kalacağından “doğum sonrası kanama” dediğimiz tehlikeli sonuçlar doğabilir. Göbek altı hizasını elle bastırırken armut büyüklüğünde sert bir cisim hissettiğiniz zaman rahim kasılması ve eski haline dönmesi normal demektir. Aksi halde, kasılmayı temin etmek için göbek altı hizasında hafif masaj yapmanız gerekecektir. Tarif ettiğimiz sert cismi hissedinceye kadar masaja devam ediniz.
 •  Bundan sonra anne sırtüstü uzatılır. Ayakları çapraz olarak üst üste atılır. Üzeri sıkıca örtülerek üşümemesi sağlanır. Keza bebeğin üşümemesi için de aynı tedbir alınır.
 • Mümkün olduğu taktirde anneye ılık süt veya çay içirilir. Alkol veya kola cinsinden şeyler asla verilmez.

DİKKAT: Yolda veya evde âni bir doğum hâdisesi ile karşılaştığınız an, ilk işiniz orada bulunanlardan birine en yakın yerden bir hekim ve ambulans bulup getirmesini söylemek olacaktır. Yardıma giden kimse, ilk gördüğü aracı çevirip sahibinden yardım istemelidir. Böyle durumlarda yardımcı olmak her insanın vicdan borcudur…

Eklemek İstedikleriniz