Alerjik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

0

Hastalığın tipine ve ağırlığına, hastanın yaşma ve cin­siyetine göre belirtiler değişir.

Alerjik sinüzit, burun ve göz nezlesinde

Yılın belirli ay­larında veya tüm yıl boyunca devam eden hapşırma, bu­runda kaşıntı, akıntı ve tıkanıklık görülür. Geniz akıntısı, boğazda gıcıklanma, gözlerde yaşarma, kızarıklık ve ka­şıntı, kulakta dolgunluk, hışırtı ve kaşıntı, baş ve kulak ağrısı, koku alma bozukluğu, tat almama, ses değişmesi olabilir.

Anjiyonörotik ödem ve anafilakside

Vakanın ağırlığına bağlı olarak değişen derecelerde yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda aniden şişme, tıkanma, ciltte solukluk, kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklıklar, döküntüler, nefes darlığı, hırıltılı solunum, tansiyon düşmesi, ateş, terleme, çarpıntı, kalpte ritim bozukluğu, morarma, kusma, karın ağrısı, ishal, ha­vale geçirme, solunum durması ve ölüm olabilir.

Astımda

Nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, gö­ğüste tıkanıklık olabilir. Bu yakınmaların aniden ve krizler şeklinde ortaya çıkması, bir müddet sonra kendiliğinden veya tedaviyle düzelmesi, sonra tekrarlaması, gece uyku­dan uyandıracak şekilde olması tipik astım belirtileridir.

Cilt alerjilerinde

Ciltte kaşıntı, kurdeşen denilen kaba­rıklıklar, kırmızı renkli döküntüler, sulanma, kabuklanma, deride kalınlaşma ve renk değişikliği görülebilir.

Mide barsak kanalı alerjilerinde

Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, gelişme geriliği, kansız­lığa bağlı halsizlik, solukluk, göz kapakları ve bacaklarda şişlikler gibi yakınmalar olabilir.

Bu şikâyetler alerjik hastalıklar dışında başka ne­denlerle oluşamaz mı?

Evet oluşabilir. Bunların hiçbirisi, alerjik hastalıklara özgü değildir. Yakınmaların süreğen ve tekrarlayıcı özel­likte olması, mevsimlerle ilişki göstermesi, ailede benzer yakınmaları olan başka kişilerin bulunması veya aşağıda açıklanan alerjenlerden birisiyle temas sonrası bu yakın­maların ortaya çıkması, alerjik bir hastalığın varlığım gös­teren işaretlerdir.

Eklemek İstedikleriniz