“A” ile Başlayan Şifalı Bitkiler

0

Abanoz Ağacı

İdrar attırır. Böbreklerde oluşan kum ve taşların dü­şürülmesine yardımcı olur. Kataraktı engeller. Mide ve bağırsak gazlarına iyi gelir. Vücutta meydana gelen ek­lem ve kas ağrılarını yok eder.

Acı Badem

İdrar yollarında oluşan sorunları geçirir. Adale ve mi­de ağrılarına, karaciğer yetmezliğine faydalıdır.

Acı Bakla

İdrar yollarını temizler, idrar attırır. Böbreklerde olu­şan taş ve kumları düşürür, böbrek iltihaplarını giderir. Baş ağrılarını azaltır. Romatizma ve siyatik ağrılarını ke­ser. Şeker hastalığına karşı kullanılır.

Acı Çiğdem

Romatizma ve nikris tedavisinde kullanılır. Zehirli ol­duğu için dikkatli olmak gerekir.

Acı Karpuz

İdrar attırır, kabıza iyi gelir. Romatizma ve eklem ağrı­larını giderir. Böcek sokmalarında, çıbanlarda ve yanık­larda kullanılır. Basur ve uyuz hastalığına karşı etkilidir.

Acı Yonga

Ateş ve kurt düşürülmesine yardımcı olur. Kuvvet ve­rir, iştah açıcıdır.

Ada Çayı

Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde yardımcı olur. Mide bulantısını keser, hazım sisteminin düzenler ve düzgün çalışmasını sağlar. Bademcik, boğaz ve dişeti iltihaplarını yok eder. Astımdaki rahatsızlıkları giderir, göğsü yumuşatır. İdrar attırır ve ter söktürür. Zindelik sağlar. Aynı zamanda uyarıcı olarak da kullanılır. Fazla tüketilmemelidir.

Ada Soğanı

İdrar attırır. Kalp hastalarının vücudunda biriken suyu boşaltır. Azötemiyi azaltır. Böbrek hastalarının kullan­maması gerekir.

Afşar Otu

Karaciğer hastalıklarında kullanılır. İdrar attırır, ateş düşürür, kusturur, kabızlığı giderir.

Afyon

Ağrı giderici etkisi vardır. Basura iyi gelir.

Ağaç Çileği

Ateş düşürücüdür. İdrar attırır. İshali keser. Vücuda kuvvet verir. Öksürüğe ye kabızlığa iyi gelir. Vücûtta oluşan yara ve sivilceleri geçirir. Ayaklardaki şişliği indi­rir. Göz hastalıklarında kullanılır. Solunum yolu rahatsız­lıklarına, kansızlığa, şeker hastalığına, eklemlerde olu­şan sorunlarını tedavi eder.

Ahududu

Kanı temizleyip vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasında faydalıdır. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlı­ğı giderir. Vücuda enerji verir. Mafsal kireçlenmesi, nikris, romatizmaya iyi gelir. Bademcik, boğaz ve göz ilti­haplarında faydalıdır. Kansızlık ve veremde çok iyi bir gıdadır. Ateş’i düşürür. Üre ve şeker hastalarına da fay­dalıdır. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Mide ülseri olanların kullanmamaları gerekir.

Akça Ağaç

Cilde iyi gelir.

Aloe

Yıpranmış ciltleri onarır ve nemlendirir. Kaşıntılara karşı cildi koruyor.


Ak Çöpleme

Ağrı giderici özelliği vardır. Sivilceleri geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür.

Altın Dikeni

Kusturucu özelliği vardır. Yaralardaki iltihaplanmalara iyi gelir. Fazla tüketilmesi tehlikelidir.


Akdiken

Şiddetli müshil etkisi gösterir ve kabızlığı keser. Ka­şıntıları yok eder. Fakat belirtilen miktardan fazla tüke­tilmemelidir.

Altın Otu

Kabız etkisi vardır. İdrar attırır ve basura karşı, hari­cen kullanılır.

 

Akhuş Ağacı

Vücutta toplanan suyu boşaltır, vücuttaki tuzu atar. Böbreklerin düzenli çalıştırır. Kilo almayı önler. Romatiz­ma ağrılarını dinlendirir. Ayak kokusunu keser. Saçları gürleştirir, kepekleri yok eder. Cilt hastalıklarını tedavi eder. İdrar attırır. Üremi ve albüminde faydalıdır.

Amberbaris

Hazım bozukluklarını giderir. Karaciğer ve safra kese­si hastalıklarını iyileştirir. Ateş düşürür, bağırsak iltihap­larını tedavi eder. Kan dolaşımını düzenler, yüksek tan­siyonu düşürür. Öksürüğü keser, mideyi güçlendirir, İş­tahı açıcıdır. Ağız yaralarını iyileştirir. Siyatik, romatizma ve eklem ağrılarını dindirir.


Alıç

Uykusuzluğu ve asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozuk­luğunu sona erdirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır, kalbi güçlendirir. Damar sertliği ve göğüs nez­lesinde yararlıdır. İdrar attırır.

Amber Kabuğu

Kansızlığa iyi gelir, anne sütünü çoğaltır. Dizanteri ve ishali keser. Hazım bozukluklarını önler.Amerikan Çayı

Vücuda kuvvet verir. Ağız kokularına karşı yararlıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Zihin açıcı özelliği vardır. Göz ağrısını geçirir. Yaralardaki iltihaplanmalara iyi gelir.

Anason

Hazmın kolay olmasını sağlar. İştahsızlığı ve yemekle­re karşı duyulan tiksintiyi yok eder. Mide ve bağırsak gazlarının sökülmesine yardımcı olur. Kusmaları ve is­hali keser. Sinirleri yatıştırır, idrarı artırır. Migren ağrıları­nı keser, beyin yorgunluğunu önler. Uyku verir, kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları arttırır. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikâyetleri giderir. Öksürüğü keser, yaşlılarda meme sarkıntısını önler. Fazla miktarda kullanıldığı za­man uyuşukluk verir. Anne sütünü artırır. Aybaşı kana­maları ve hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Andız Otu

Mikroplan öldürür, vücutta toplanan tuzu atar. Üremi, nefrit, sistit, idrar yolları hastalıklarında faydalıdır. Nefes darlığını giderir. Mideyi güçlendirir, balgam söker. Kara­ciğer hastalıklarını tedavi eder, kaşıntıları önler. Fazla kullanıldığı zaman mide bulantısı yapar.

Arap Zamkı

Balgam söktürür ve mideyi kuvvetlendirir. Yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Basuru geçirir. Göz ağrısını giderir. Ök­sürüğe iyi gelir.

Ararot

Hastalıklardan sonra ortaya çıkan bedensel yorgun­lukları giderir. Çocuk maması olarak kullanılır, nekahet dönemi hastalarına verilir.

Ardıç

Kandaki şeker miktarını düşürür. Pankreasın düzenli çalışmasını sağlar. Nekahet devresinin çabuk geçirilme­sinde yardımcı olur. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Ter ve idrar attırır, vücutta toplanan suyu boşaltır. Soğuk algınlığı, romatizma, damar sertliği ve nikriste faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı ön­ler, vücuda enerji verir. Aybaşı ağrıların! dindirir. Midevî ve antiseptik özellikleri vardır. Tavsiye edilen miktarı aşmamalıdır. Böbreklerinde iltihap olanlar kullanamaz.

Ardıç Katranı Ağacı

Kadyağı, saçkıran, kellik, ergenlik, egzama, uyuz ve sedef hastalığında kullanılır.

Ardıç Tohumu

Ardıç ağacının tohumudur.

Faydası:

Mideyi iyi gelir. Romatizma sorunlarını geçirir. Öksü­rük söktürür. Sarılığa karşı etkilidir. Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.

Arpa

Mesane ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Böb­reklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardım eder. Prostat büyümesini engeller, sinirsel kusmaları durdurur. Boğaz ağrılarını dindirir. Dil iltihaplarını orta­dan kaldırır, idrar attırır.

Arek

Mideye ve karaciğere kuvvet verir. Ağız hastalıkların­da faydalıdır. Diş etlerine iyi gelir. Diş ağrılarını dindirir. İştah açıcıdır.

Asilbent

Öksürük gidericidir. Yaralan iyileştirir. Tütsü yapımın­da kullanılır.

Armut

Böbreklerde oluşan kum ve taşların düşürülmesine yardım eder, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür, kanı temizler. Bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Sinirleri yatıştırır, idrarı çoğaltır. Zihinsel yorgunluğu ve susuzluğu önler. Tükürük salgısını artırır. Hamilelikteki kusmaları azaltır, hazımsızlığı giderir. Ek­lem kireçlenmesi, nikris ve romatizmada faydalıdır. Mi­desi zayıf olanların komposto olarak tüketmeleri öneri­lir. Yemeklerden önce yenilecek olursa daha faydalı olur.

Aslan Dişi

Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Balgamlı ishalleri keser, karaciğer şişkinliğini indirir. Böbrek ve safra taş­larının düşürülmesine yardım eder. Sarılıkta işe yarar, idrar attırır. Anne sütünü artırır. Taze sürgünleri kırıldığı zaman ortaya çıkan sütü de dişleri temizler. Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını giderir.

Asma

Vücuda güç verir. Sarılığı ve ishali durdurur. Yaprak­lan ile yapılan ilaçlar kanamayı keser.

At Kestanesi

Variste ve basur memelerinin tedavisinde kullanıldığı gibi deri çatlaklarını gidermekte de kullanılır. Kabukla­rından elde edilen ilaçlar ateşi düşürür. Vücuda güç ve­rir. Tohumları ise romatizma ve eklem ağrılarını yok eder.


At Kuyruğu

Böbrek taşlarını düşürür, kanlı idrarı önler. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Nikris ve romatiz­ma şikâyetlerini keser. İdrar tutukluğunu giderir, idrarı arttırır, idrar torbasındaki iltihabı temizler. Önerilen mik­tardan fazla kullanılmamalıdır.

Avakado

Kalp ve deriyi koruyarak dolaşımı düzene sokar. Hüc­relerin yaşlanmasını yavaşlatır ve kanseri önler. Kadın­lar için oldukça gereklidir.

Ayçiçeği

Yağı, damar sertliğini giderir. Kurdeşenin sebep oldu­ğu kaşıntıları giderir. Esansı verem tedavisinde kullanı­lır. Vücuttaki kolesterolü düşürür. Cinsel arzulan arttırır. Beden ve zihin yorgunluğu geçirir. Kalp hastalıklarını önlediği gibi sinir hastalıkları ve iktidarsızlığı da önler.

Ayı Gülü

Bağırsaklara ve mideye iyi gelir. Kramplarda, eklem rahatsızlıklarında ve sarada yararlıdır. Öksürük giderici­dir. Sakinleştirici özelliği vardır.

Ayı Pençesi

Yaraları iyileştirir, çıbanlara iyi gelir. Karaciğeri koru­yucu etkiye sahiptir. İştah açıcıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Ayı Sarımsağı

Mikrop öldürücüdür. Tansiyonu düzenler. Soğuk al­gınlıklarına iyi gelir. Yara tedavisinde kullanılır. Bağırsak­lara ve mideye iyi gelir. İştah açıcıdır. Kalp spazmını en­geller. İshali keser.

Ayva

Mide ve bağırsakları güçlendirdiği gibi ince bağırsak iltihabını önler. İshal ve dizanteriyi giderir. Kanı temizle­yip karaciğer tembelliğine son verir. Safra akışını sağlar, çarpıntıyı normale döndürür. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronşit, kronik öksürük ve veremde fay­dalıdır. Ağızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler, Vü­cudun gelişmesine yardım eder. Merhem yapılarak sü­rüldüğünde elde, ayakta ve meme ucunda oluşan çat­lakları, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Egzama kaşıntılarını keser ve basur memelerinin neden olduğu şi­kâyetleri giderir. Kabızlık şikâyeti ve tansiyonu olanlar yememelidir.